• Kategorie
  • Szukaj
  • Przetwornice napięcia

Potrzebujesz uzyskać w trasie prąd z akumulatora taki jak w gniazdku? A może szukasz urządzenia do awaryjnego zasilania sprzętów AGD z baterii? W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór przetwornic napięcia do wszystkich zastosowań.

Przetwornica napięcia 12V/230V 

Przetwornica DC-AC podwyższająca napięcie z 12V na 230V to uniwersalne i bardzo przydatne urządzenie, umożliwiające zasilanie większości elektroniki z pomocą akumulatora. 

Można zabrać ją na samochodową podróż i mieć stały dostęp do zasilania niczym z domowego gniazdka elektrycznego. Jest możliwe również wykorzystanie jej do budowy awaryjnej sieci zasilania kluczowych urządzeń w domu. 

W naszym sklepie przetwornice 12V/230V dostępne są w różnych rozmiarach i mocach, nie ma więc problemu z doborem odpowiedniej jednostki do wybranego zastosowania. Ze swojej strony polecamy przetwornicę 800-watową firmy YATO.

Jak działa przetwornica napięcia?

Przetwornice DC-AC to urządzenia elektroniczne, które przekształcają napięcie prądu stałego (DC) na napięcie prądu zmiennego (AC). 

Przetwornice DC-AC działają na zasadzie przełączania tranzystorów, które magazynują energię w cewkach i kondensatorach. Energia ta jest uwalniana w określonych odstępach czasu tworząc sinusoidalny przebiegu napięcia wyjściowego o żądanym napięciu i częstotliwości. 

Warto dodać, że dokładny kształt przebiegu napięcia z przetwornicy jest zależny od jej budowy – część przetwornic wytwarza tzw. czysty sinus, a pozostałe sinus modyfikowany. 

Czysty sinus

Jako czysty sinus można określić typ napięcia o przebiegu zbliżonym do tego, jaki znajduje się w gniazdku elektrycznym.

Faktem jest jednak, że napięcie w gniazdku nie jest idealnym sinusem, gdyż posiada widoczne zniekształcenia wynikające z komutacji oraz obciążenia jej urządzeniami generującymi niekorzystne harmoniczne

Przetwornice wytwarzające czysty sinus są z reguły droższe i bardziej skomplikowane elektronicznie. Ogólnie rzecz biorąc, napięcie tego typu jest najlepsze do zasilania wszelkich urządzeń pobierających prąd z gniazdka elektrycznego. 

Sinus modyfikowany

Sinus modyfikowany to napięcie o przebiegu przypominającym swym kształtem schodkowaną lub całkowicie prostokątną sinusoidę

Jest to przebieg o innej charakterystyce od "czystego" sinusa, generowany przez tańsze i prostsze w budowie przetwornice. Nie oznacza to jednak, że jest to napięcie szkodliwe dla urządzeń. Jak najbardziej nadaje się ono do zasilania większości urządzeń elektronicznych takich jak laptopy, telewizory czy ładowarki. Są to przede wszystkim urządzenia zdecydowanie lżejsze i mniej awaryjne, więc idealne do wzięcia w podróż.

Istnieje kilka różnych typów przetwornic DC-AC, w tym przetwornice z modulacją szerokości impulsu (PWM), przetwornice rezonansowe i przetwornice z modulacją częstotliwości (FM). Każdy z tych rodzajów przetwornic ma swoje charakterystyczne cechy. 

Występują oczywiście również inne rodzaje przetwornic np. DC-DC czy AC-DC, jednak z reguły są one stosowane jako elementy np. ładowarek lub innych urządzeń elektronicznych.

Najpopularniejszym rodzajem przetwornic sprzedawanych jako pojedyncze urządzenia są właśnie przetwornice DC-AC.

Przetwornica napięcia do pieca CO

Jeśli jesteśmy w posiadaniu pieca centralnego ogrzewania, to bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie dodatkowego, awaryjnego źródła zasilania w postaci akumulatora oraz przetwornicy napięcia 12/230V. 

Jest to rozwiązanie o tyle przystępne, że pozwala w szybki i wygodny sposób zasilić piec CO w sytuacji awarii zasilania, tym samym zapewniając stały dopływ ciepła do domu. 

Wybierając przetwornicę do pieca, zwróćmy uwagę na jej moc, żeby była ona w stanie zasilić piec. Ważne jest, aby moc pobierana przez piec była maksymalnie równa 85% mocy przetwornicy. Stosując się do tej zasady unikniemy przeciążenia urządzenia i zapewnimy jego długotrwałe działanie przez lata.

Ile prądu pobiera przetwornica samochodowa?

W każdym urządzeniu elektronicznym podłączonym do zasilania generowane są pewne straty. Wynikają one z tego, że nie istnieją elementy elektrycznie doskonałe. W związku z tym, przetwornica podłączona do akumulatora będzie pobierała tzw. prąd jałowy, czyli prąd pobierany przez jej elementy przeznaczany m.in. na straty cieplne.

Pobór prądu jałowego przetwornicy zależny jest przede wszystkim od jej mocy. Urządzenia o wyższej mocy mają również większe elementy elektroniczne, które generują wyższe straty. Ogólnie jednak jest to wartość liczona raczej w miliamperach, chyba że dojdzie do awarii przetwornicy i zwarcia.