Wczytuję dane...

Polerka - do czego służy i jak działa?

Polerka - do czego służy i jak działa?

Jak wskazuje sama nazwa, urządzenie to służy oczywiście do polerowania. Jednak na rynku dostępne są różne modele, dedykowane różnym rodzajom powierzchni i tworzywom. Jeżeli szukasz najlepszej polerki dla siebie, w tym artykule znajdziesz kilka porad dotyczących wyboru polerki. Wskażemy także, czym charakteryzuje się dobra polerka – zapraszamy do lektury bloga mpm-24.

Jakie jest zastosowanie polerki?

Ogólna odpowiedź brzmi – głównym zadaniem polerki jest przywrócenie lub nadanie powierzchni blasku. Większość z nas wie, jak wygląda powłoka lakierowa karoserii samochodu: po kilku latach użytkowania lakier matowi się. Wykorzystanie polerki to świetny sposób na przywrócenie blasku karoserii, także motocykla, skuterza i innych pojazdów.
Polerki są wykorzystywane przy różnorakich pracach blacharsko-lakierniczych, dlatego każdy profesjonalista poświęca uwagę nie tylko samemu procesowi polerowania, ale także wyborowi odpowiedniej polerki, która pozwoli w bezproblemowy sposób wykonać pracę, a jednocześnie nie naruszy delikatnej powierzchni lakieru.

Jakie rodzaje polerek są dostępne na rynku?

Polerki samochodowe dzielą się na dwa główne rodzaje:

  • Polerki obrotowe, czyli rotacyjne – obraca się wokół osi własnej orbity. Profesjonalny rodzaj polerki, warto z niej korzystać, kiedy nabierzemy wprawy w pracy z lakierem. Musimy szczególnie uważać na siłę nacisku i kąt polerowania, ponieważ polerka obrotowa przy nieumiejętnym polerowaniu może trwale uszkodzić lakier. Jednak uważne i dokładne wykorzystanie polerki rotacyjnej sprawi, że otrzymamy bardzo satysfakcjonujące rezultaty.
  • Polerki orbitalne, czyli mimośrodkowe - Pad tej polerki szybko i skutecznie czyści nawierzchnię lakieru, ryzyko uszkodzenia lakieru jest stosunkowo niskie w porównaniu do innych rodzajów polerek – wszystko dlatego, że polerka orbitalna wytwarza niższy poziom ciepła od polerki obrotowej, w związku z czym jej eliptyczne ruchy są delikatniejsze. Egzemplarze orbitalne są polecane początkującym.
  • Polerki kątowe – często zaznacza się, że są one bardziej uniwersalne, niż rodzaj orbitalny i obrotowy. Faktycznie, ich niezaprzeczalną zaletą jest możliwość zastosowania nie tylko do powierzchni stalowych, ale także do tworzywa takiego jak drewno lub kamień.

Nie zaleca się stosowania polerek kątowych do lakieru samochodowego, jednak szerokość zastosowań sprawia, że inwestycja w polerkę kątową zwróci się z nadwyżką. Szlifierki kątowe zawdzięczają swoją uniwersalność możliwości regulacji obrotów.