Choć lato jest w pełni, sierpień to dobry moment na rozpoczęcie planowania porządków w ogrodzie na jesień. Wtedy możesz podejść do sprawy metodycznie i spokojnie, aby jesień nie zaskoczyła Cię. Przygotowanie na ostatnią chwilę może być nietrafione – rośliny zdążą zmarznąć, co może pogorszyć ich stan. Brak przygotowania ogrodu na jesień sprawi, że po sezonie jesienno-zimowym będziesz musiał włożyć więcej wysiłku, aby przywrócić ogród do dobrego stanu. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować ogród na jesień. Zapraszamy do lektury.

Zabezpieczanie roślin i elementów wyposażenia

Podstawowa czynność w przygotowywaniu ogrodu na zimniejszy sezon. Wiele roślin potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem, wilgocią i porywistym wiatrem. Będzie to szczególnie istotne w przypadku roślin wielosezonowych, które mają przetrwać zimę do kolejnej wiosny. O rośliny jednosezonowe nie musimy się martwić – po prostu zasadzisz je po zimie kolejny raz.

Ochrona będzie różnić się zależnie od rodzaju roślin. Byliny okrywamy kawałkami kory czy innym naturalnym materiałem. Z kolei rośliny większe dobrze jest okryć specjalną otuliną z agrowłókniny lub słomianą matą. Jeżeli rośliny mają wrażliwe korzenie na niską temperaturę, również osypujemy je korą. W ten sposób nie przemarzną w trakcie jesieni i zimy. Takie zabezpieczenia wykorzystujemy, kiedy temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza. Jeżeli wcześniej przygotujesz materiały do zabezpieczenia, pierwsze mrozki nie zaskoczą Cię.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu mebli ogrodowych. Jeżeli nie masz tyle przestrzeni w szopie lub garażu, aby schować tam meble, wybierz plandekę lub folię ochronną. Dzięki temu meble ogrodowe będą w kolejnym sezonie wiosenno-letnim w tak samo dobrym stanie.

Przycięcie i nawodnienie roślin

Przygotuj rośliny także przycinając je i nawadniając. W okresie przejściowym, kiedy temperatury zmieniają się z bardzo wysokich i bardzo niskich, rośliny mogą być narażone na nagłe wyschnięcie. Możesz także okazyjnie podlewać je w sezonie przejściowym. W naszym asortymencie znajdziesz bogaty wybór wyposażenia do nawadniania: zraszacze, węże ogrodowe, elementy kompletnego, automatycznego systemu nawadniania ogrodu i inne artykuły.

Warto także dobrze przyciąć krzaki i żywopłoty. Pozbawić je suchych i martwych liści czy gałęzi, które utrudniają prawidłową dystrybucję wody w drzewie czy krzewie. Polecamy narzędzia takie jak wytrzymałe nożyce do żywopłotu, które pozwolą sprawnie i bez problemu odciąć nawet grubsze gałęzie.