Takie urządzenie to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego warsztatu. Jednak wiertarki są przydatne także w warunkach domowych, kiedy musimy naprawić drobną szkodę lub przeprowadzamy remont. Zastanawiasz się, jaką wiertarkę wybrać? W tym artykule przedstawiamy rodzaje wiertarek, ich cechy charakterystyczne i zastosowanie.

Wiertarki udarowe

Jeden z najczęściej spotykanych rodzajów wiertarek. Często spotykana w miejscach, gdzie przeprowadza się prace budowlane. Dzieje się tak dlatego, że mechanizm udarowy wiertarki pozwala na pracę z twardymi materiałami i sprawia, że wiercenie w tego typu powierzchniach jest bezproblemowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wiertarka udarowa została wykorzystana do wiercenia mniej opornych powierzchni, niż na przykład beton. Wśród wiertarek udarowych rozróżniamy wiertarki ślimakowe i zębatkowe.  

wiertarka udarowa

Wiertarki sieciowe

Tego typu wkrętarki również są często wykorzystywane przy pracach budowlanych i przemysłowych. To zasługa możliwości dostosowania sposobu wiercenia do konkretnych potrzeb – wiertarka sieciowa pozwala na ustawienie głębokości wiercenia i regulację śruby. Dzięki temu każdy specjalista może dostosować tryb pracy wiertarki sieciowej do konkretnej sytuacji. Podobnie jak standardowa wiertarka udarowa, wiertarka sieciowa sprawdzi się zarówno w trudnych warunkach, jak i drobniejszych pracach remontowych. Wiertarkę sieciową charakteryzuje rodzaj zasilania – podłączamy ją do gniazdka, jest ona bardzo wytrzymała i pozwala na wydajny tryb pracy. Warto zaznaczyć, że możemy znaleźć wiertarki udarowe sieciowe.

wiertarka

Wiertarki akumulatorowe

Od wiertarek sieciowych różnią się sposobem zasilania. Nie są podłączone do gniazda, zamiast tego posiadają wbudowany akumulator, który ładujemy podłączając ją do prądu. Kiedy akumulator jest naładowany, możemy korzystać z wiertarki bez konieczności podłączania kabla. Takie wkrętaki świetnie sprawdzają się do wszystkich drobnych prac remontowych i naprawczych prac w domu. Warto zaopatrzyć się w wiertarkę akumulatorową, ponieważ nie zajmuje ona dużo miejsca, a jej obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

wiertarka-aku

Wiertarki stołowe

To kolejny rodzaj wiertarek stosowany głównie w przemyśle. Dzięki specjalnej budowie urządzenia, które przytwierdzamy do stołu, możemy mieć pewność, że wkrętarka jest stabilna. Wiertarka stołowa pozwala na wiercenie w drewnie, żeliwie, brązie i wielu innych materiałach wykorzystywanych w przemyśle. W przypadku wiertarki stołowej możemy regulować głębokość wiercenia, położenia stołu i zamocowania wiertła.

wietrtarka stołowa