Remont, przeprowadzka czy przyjście na świat dziecka – sytuacje, w których kupujemy nowe meble do mieszkania lub domu, mogą być najróżniejsze. W ofertach producentów i sklepów meblowych znajduje się wiele fantastycznych regałów, stołów, krzeseł, szaf czy łóżek… można właściwie przebierać do woli. Szkopuł polega na tym, że znaczna większość z nich jest przysyłana w częściach i wymaga samodzielnego montażu. Przynajmniej jeśli nie chce się dodatkowo dopłacać.

Skręcanie mebli najczęściej nie jest wyzwaniem trudnym, ale mniej doświadczone osoby mogą mieć pewne wątpliwości. Najczęściej pojawiają się one w sytuacji, gdy po raz pierwszy samodzielnie podchodzimy do montażu mebli. Podstawowe pytanie brzmi: co będzie lepsze – wkrętarka czy wkrętak?

Wkrętaki NEO – najlepsze rozwiązanie do skręcania prostych mebli

Zaznaczmy od razu, że tak postawione pytanie wcale nie jest bezpodstawne. Pół biedy, jeśli w domu posiadamy zarówno wysokiej jakości wkrętaki, jak i wkrętarkę. Jeżeli jednak wcześniej nie mieliśmy okazji do kupna tych narzędzi, zaczyna się słuszna kalkulacja. Kupno dobrych wkrętaków NEO z uchwytem to koszt około 40-50 złotych, natomiast solidna wkrętarka kosztuje przynajmniej 100 złotych, a często – znacznie więcej.

Co w takim razie lepiej jest wybrać? Większość mebli przeznaczonych do samodzielnego składania składa się w gruncie rzeczy z prostych elementów. Krzesła, stoły, biurka czy regały (nawet te wielopółkowe) cechują się stosunkowo prostą budową i bez większych problemów można je zmontować korzystając ze śrubokrętu. Pamiętaj jednak, że do złożenia nawet najprostszego regału mogą być potrzebne różne końcówki wkrętakowe. Dlatego zamiast kupna jednego śrubokrętu lepiej od razu wyposażyć się w zestaw z różnymi końcówkami. Dobrym rozwiązaniem mogą być na przykład wkrętaki NEO z nawet szesnastoma końcówkami.

Kiedy lepsze okażą się wkrętarki?

Czy w takim razie kupno wkrętarki zawsze będzie pozbawione sensu? Niekoniecznie. Wkrętarki są znacznie cięższe od śrubokrętów, a co za tym idzie, dla osób dysponujących mniejszą siłą mogą okazać się niezbyt poręczne. Dodatkowo, mniej doświadczonym monterom z początku może być ciężko je wyczuć. Niemniej, należy pamiętać o tym, że na dłuższą metę praca wkrętakami może okazać się monotonna i męcząca.

Dobrej jakości wkrętarkę warto zatem wybrać w sytuacji, gdy wiesz, że będziesz miał do wkręcania wiele śrubek – czyli na przykład podczas skręcenia złożonego regału lub całego zestawu mebli pokojowych. Poleca się ją także bardziej doświadczonym osobom, które mają odpowiednie wyczucie do elektronarzędzi.