- Kategorie
- Szukaj
-
Opalarki
Opalarki to urządzenia przydatne w każdym warsztacie. Dzięki nim nie tylko założysz rurki termokurczliwe albo zdejmiesz starą farbę, ale także zlutujesz miedziane rury, okleisz swój samochód, a nawet rozpalisz grilla. Posiadamy bogatą ofertę opalarek najlepszych producentów takich jak Graphite, Steinel, Verto i Yato.
Rodzaje opalarek
Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje opalarek: elektryczne, gazowe oraz akumulatorowe. Każda z nich posiada swoje charakterystyczne cechy i przydatna jest w innych zastosowaniach.
Opalarki elektryczne
Opalarki tego rodzaju zasilane są energią elektryczną z sieci poprzez przewód. Jest to najpopularniejszy typ opalarek dostępny na rynku. W naszym sklepie posiadamy szereg opalarek tego rodzaju, jednym z polecanych modeli jest opalarka Graphite wyposażona w trzy biegi.
Opalarki elektryczne są przede wszystkim bardzo lekkie i łatwiejsze w przenoszeniu niż opalarki gazowe. Co prawda nie dają takiej swobody użytkowania jak modele akumulatorowe, jednak z pewnością są całkowicie wystarczające do większości zastosowań. Warianty elektryczne posiadają regulowaną temperaturę, często jest to kilka predefiniowanych przez producenta ustawień, które dają tym opalarkom możliwie najszerszy zakres zastosowań, ale dostępne są także modele z płynną regulacją temperatury takie jak Steinel HL2020.
Tego rodzaju opalarki są bardzo przydatne w pracach wymagających pewnej precyzji takich jak usuwanie farby, lutowanie niewielkich rur czy nakładanie folii na karoserię samochodu. Każde tego rodzaju urządzenie sprawdzi się także doskonale jako opalarka do drewna.
Opalarki gazowe
Palniki gazowe to dość szeroki zakres urządzeń zdolnych do bycia zasilanym przy pomocy propanu lub butanu. Gaz zapalany jest w tych opalarkach dzięki niewielkiej zapalarce piezoelektrycznej co zwiększa bezpieczeństwo i jest po prostu dość wygodne.
Są to urządzenia o zwykle większej mocy od opalarek elektrycznych. Mogą wytwarzać wyższe temperatury jednak ich regulacja nie jest tak wygodna jak w przypadku urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Ich zastosowanie to przede wszystkim prace wymagające dużej ilości ciepła. Mowa tutaj m.in. o usuwaniu farby z dużych powierzchni czy też pracach budowlanych takich jak pokrywanie dachów papą oraz lutowanie rur miedzianych.
Zwykle użytkowane są na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, gdyż mogą wytwarzać szkodliwe opary.
Opalarki akumulatorowe
Opalarki akumulatorowe to natomiast idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i mobilność. Zasilane są przy pomocy akumulatorów litowo-jonowych, które zapewniają im poręczność oraz możliwość łatwego przenoszenia bez ograniczania ruchów przez kabel. W naszym sklepie oferujemy wysokiej jakości opalarkę akumulatorową Graphite Energy+ w zestawie z trzema przydatnymi dyszami.
Opalarki akumulatorowe, podobnie jak elektryczne doskonale sprawdzają się w pracach precyzyjnych, takich jak zgrzewanie folii termokurczliwej, lutowanie drobnych elementów czy opalanie elektroniki. Ich niewielka waga i ergonomiczny kształt zapewniają komfort użytkowania nawet podczas długotrwałych prac.
Czas działania opalarki jest jednak ograniczony z uwagi na zasilanie akumulatorowe i jest zależny od mocy urządzenia oraz pojemności baterii. Aby uchronić się przed niespodziewanymi przerwami w pracy polecamy wyposażyć się w zapasowe akumulatory. Ładując je regularnie można mieć pewność, że opalarce nigdy nie zabraknie zasilania.
Odnawianie plastiku opalarką – czy to dobra metoda?
Ta metoda odnawiania plastiku, pozwala w łatwy i szybki sposób przywrócić wygląd wyblakłym, zmatowionym lub porysowanym elementom plastikowym. Zastosowana z rozwagą potrafi być naprawdę skuteczna, jednak kiedy podgrzejemy plastik zbyt mocno, możemy trwale uszkodzić jego strukturę lub nawet całkowicie zniszczyć. Warto więc stosować tę metodę ostrożnie.
Przed przystąpieniem do odnawiania najlepiej jest zdemontować plastikowy element i dokładnie oczyścić go z brudu i tłuszczu. Następnie należy ustawić opalarkę na niską temperaturę i trzymać ją w niezbyt bliskiej odległości od powierzchni plastiku. W ten sposób należy powoli przesuwać opalarkę nad materiałem, tym samym równomiernie ją podgrzewając. Bardzo ważne jest aby nie przegrzać plastiku i obserwować jego powierzchnię, gdy zacznie ona się zauważalnie wygładzać i rysy zaczną znikać to lepiej nie podgrzewać jej mocniej.
Po odnowieniu plastiku zostawiamy element do ostygnięcia, później możemy go zamontować i cieszyć się jego świeżym wyglądem. Do odnawiania plastiku polecamy dostępną w naszej ofercie opalarkę Yato o mocy 1600W, która dodatkowo wyposażona jest w funkcję chłodzenia dyszy. Jej szeroki zakres temperatur idealnie sprawdzi się do najróżniejszych zastosowań.
Jaka temperatura opalarki do folii?
Do oklejania samochodu zaleca się stosowanie opalarki o temperaturze około 100-150 stopni Celsjusza, perfekcyjnym wyborem do tego typu zastosowań będzie dostępna w naszej ofercie opalarka Steinel HL1920.
Dokładne dane co do odpowiedniej temperatury powinny znajdować się w instrukcji dołączonej do konkretnej folii. W przeciwnym razie zalecamy zacząć od temperatury 100 stopni Celsjusza i w razie trudności powoli ją zwiększać, dzięki temu folia nie ulegnie uszkodzeniu przez zbyt wysoką temperaturę.