• Kategorie
  • Szukaj
  • Próbniki

Próbniki napięcia, testery. Urządzenia przydatne w każdym warsztacie samochodowym i nie tylko. Dzięki nim z łatwością wykryjesz napięcie w instalacji elektrycznej. W naszej ofercie znajdziesz szereg próbników i testerów na napięcia od 12V do nawet 400V. Sprawdź produkty poniżej.

PRÓBNIK NAPIĘCIA - FAZER YT-28631 YATO
PRÓBNIK NAPIĘCIA - FAZER YT-28631 YATO
Produkt niedostępny

Próbnik napięcia 12V

Neonowe próbniki napięcia na 12V są najprostszymi i najpopularniejszymi rozwiązaniami tego typu na rynku. Ich wygląd przypomina płaski śrubokręt z przezroczystą rączką. 

Są zbudowane w oparciu o niewielką neonową świetlówkę oraz opornik. Pod wpływem przyłożonego napięcia świetlówka zaczyna świecić, co sygnalizuje użytkownikowi występowanie napięcia w obwodzie. Tego typu próbniki nie pozwalają na pomiar napięcia, a jedynie na wykrycie go w obwodzie.

Cyfrowe próbniki napięcia na 12V są modelami nieznacznie droższymi, jednak posiadają o wiele większe możliwości. Ich główną zaletą jest cyfrowy wyświetlacz, na którym widoczny jest aktualny odczyt napięcia, co bardzo ułatwia pracę. 

Oprócz tego, urządzenia cyfrowe są bardzo często wyposażone w możliwość pomiaru "na odległość" z pomocą zjawiska indukcji. Dzięki temu można wykryć napięcie w przewodzie jedynie zbliżając do niego końcówkę próbnika

Warto dodać, że większość dostępnych próbników cyfrowych tak jak np. próbnik napięcia 12-250V NEO Tools może pracować z napięciami rzędu 12-250V, są to urządzenia niezwykle uniwersalne.

Próbnik napięcia 230V

W naszej ofercie znajduje się również szereg próbników napięcia na 230V i więcej. Są to urządzenia zarówno neonowe, cyfrowe, indukcyjne jak i dwubiegunowe. 

Ponownie najkorzystniejsze finansowo są tutaj modele neonowe, jednak ich zdolności są ograniczone do z góry określonego napięcia oraz braku odczytu wartości. 

Modele cyfrowe natomiast pokrywają z reguły zakres od 12V do 250V więc są bardzo uniwersalne oraz wygodne w obsłudze z uwagi na dostępność pomiaru bezdotykowego. 

Oprócz klasycznych próbników, w naszej ofercie dostępne są również testery dwubiegunowe służące do sprawdzania ciągłości obwodów prądu przemiennego oraz pomiaru napięcia międzyfazowego. Są to urządzenia bardzo przydatne do sprawdzenia wartości napięcia np. w gniazdku elektrycznym.

Jak używać próbnika napięcia?

Przed użyciem próbnika należy mieć pewność, że będzie on odpowiedni do napięcia jakie znajduje się w danej instalacji, gdyż użycie zbyt słabego próbnika może spowodować jego uszkodzenie i jest bardzo niebezpieczne dla użytkownika. 

Dodatkowo, jeśli używamy próbnika cyfrowego – sprawdźmy stan jego baterii.

Aby zmierzyć napięcie próbnikiem należy dotknąć końcówką jego sondy elementu, który chcemy sprawdzić. Jeśli występuje w nim napięcie, to neonowy próbnik zaświeci się, natomiast cyfrowy wskaże wartość napięcia na wyświetlaczu.

Co wybrać – próbnik napięcia czy multimetr?

Próbnik napięcia jest prostym narzędziem, które służy zwykle jedynie do sprawdzania obecności napięcia w przewodach elektrycznych. Jest łatwy w obsłudze i niedrogi, ale nie oferuje zbyt wielu funkcji.

Multimetr to narzędzie bardziej zaawansowane, które pozwala zarówno na pomiar napięcia, jak i prądu, rezystancji i w zależności od modelu innych parametrów elektrycznych. Niektóre multimetry pozwalają przykładowo na sprawdzenie tranzystorów czy pomiar pojemności. Ogólnie rzecz ujmując multimetr jest bardziej skomplikowany w obsłudze, mniej poręczny, ale oferuje większą wszechstronność.

Jeśli potrzebujesz jedynie prostego narzędzia do sprawdzania obecności napięcia, próbnik napięcia będzie wystarczający. Jeśli natomiast twoje potrzeby zakrawają o szersze spektrum pomiarów różnych parametrów elektrycznych, najlepiej wybierz multimetr.

Zastosowania próbników napięciowych

Mimo swojej prostoty, próbniki napięciowe mają szereg praktycznych zastosowań, oto najważniejsze z nich:

  • Sprawdzanie obecności napięcia w gniazdach elektrycznych, przewodach i urządzeniach.
  • Diagnozowanie usterek w instalacjach elektrycznych i urządzeniach elektronicznych.
  • Testowanie bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych.
  • Sprawdzanie napięcia na płytkach drukowanych i komponentach elektronicznych.

Jak widać, próbniki mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w warsztacie samochodowym, ale również w serwisie elektronicznym, czy warsztacie elektryka. To bardzo proste urządzenie swoje ograniczenia nadrabia poręcznością i łatwością obsługi, dzięki czemu jest używane przez wielu techników na całym świecie.