• Kategorie
  • Szukaj
  • Dętki i ochraniacze

Dętki i ochraniacze to bardzo ważne dla rowerzystów elementy wyposażenia. Dobrze dobrana dętka zagwarantuje przyjemną i bezawaryjną jazdę, a użycie ochraniaczy dodatkowo zabezpieczy ją przed zużyciem i uszkodzeniem. W naszej ofercie znajdziesz bogaty wybór dętek rowerowych i ochraniaczy do dętek we wszelkich rozmiarach.

Kiedy wymienić dętkę w rowerze?

Wymiana dętki to czynność z reguły prosta, którą każdy rowerowy entuzjasta powinien być w stanie wykonać samodzielnie mając jedynie dostęp do podstawowych narzędzi. Kiedy jednak należy wymienić dętkę? 

Najbardziej oczywistą sytuacją jest oczywiście przebicie dętki. Tutaj nie ma o czym mówić, dętkę trzeba wymienić, aby móc ponownie wyruszyć w trasę naszym bicyklem. 

Istnieją jednak także inne przesłanki do wymiany dętki rowerowej. Jest to m.in. wiek dętki, gdyż materiał, z której są one wykonywane może wraz ze starzeniem się zmieniać swoje właściwości i stawać się twardy i kruchy. Powoduje to zwiększenie ryzyka uszkodzenia dętki podczas nawet najzwyklejszej jazdy. Sprawia także, że sama jazda jest mniej przyjemna.

Oprócz tego, dętkę warto także wymienić kiedy mamy do czynienia z wyciekiem powietrza. Warto jednak najpierw sprawdzić jak poważne jest uszkodzenie, gdyż możliwe, że wystarczy jedynie użyć łaty do dętki lub taśmy na dętki i problem będzie rozwiązany.

Jaki rozmiar dętki do opony rowerowej wybrać?

Rozmiar dętki rowerowej należy dobrać do rozmiaru opony. Informacje o rozmiarze opony znajdziesz zazwyczaj na boku ogumienia. Rozmiar podawany jest w formacie dwuczłonowym, np. 28 x 2,0, cyfra 28 oznacza tu średnicę koła w calach, 2,0 natomiast jest szerokością opony. Warto dodać także, że współczesne dętki często pasują do szerszego zakresu szerokości opon. Jest to wtedy reprezentowane przez podanie tego zakresu w kodzie dętki np. 27,5 x 1,8-2,1. W tej sytuacji, dętka pasuje do opon o szerokości od 1,8 do 2,1 cala.

Rozmiar dętki powinien być taki sam jak rozmiar opony to znaczy, że do opony o rozmiarze 26 cali należy dobrać dętkę rowerową 26-calową. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, w których dętka posiada pewien zakres rozmiarów opony, wtedy opona musi zawierać się w tym zakresie.

Czym jest ochraniacz na dętki?

Ochraniacz dętki to cienki pasek gumy, który zakłada się na dętkę, aby chronić ją przed przebiciami wynikającymi z tarcia dętki o koło. Ochraniacze dętki są szczególnie przydatne w przypadku jazdy po nierównym terenie lub w warunkach zimowych i potrafią znacząco przedłużyć żywotność dętki. W naszej ofercie posiadamy szereg ochraniaczy na dętki w różnych rozmiarach.