• Kategorie
  • Szukaj
  • Opony rowerowe

Opony rowerowe to kluczowy element Twojego roweru. Odpowiednio dobrane opony zapewnią Ci komfort, przyczepność i kontrolę podczas jazdy. Niezależnie od tego czy poszukujesz opon do jazdy mieszanej, miejskich czy nawet opon kolorowych, w naszej ofercie znajdziesz wszystko czego potrzebujesz.

Rodzaje opon rowerowych

Miejskie

Opony rowerowe miejskie, takie jak Continental Ride Tour przystosowano, jak sama nazwa wskazuje, do jazdy po mieście. Jest to rodzaj opon rowerowych dość szerokich o lekko żłobionym bieżniku co sprawia, że są dość uniwersalne. Nadają się jednak przede wszystkim do jazdy po równych nawierzchniach takich jak asfalt czy kostka brukowa.

Szosowe

Opony szosowe są wąskie i gładkie, co zapewnia niskie opory toczenia i wysoką prędkośćna asfalcie. Są one używane przede wszystkim przez kolarzy lub osoby pokonujące rowerem znaczne dystanse po utwardzonych drogach. Ich charakterystyka ułatwia sprawne pokonywanie zakrętów przy wysokich prędkościach. Z naszej oferty polecamy opony Kenda K191 KONCEPT.

Szerokie

Opony szerokie zwane także z angielskiego fatbike, to znacznie poszerzona wersja rowerowych opon terenowych. Są to opony przeznaczone dla prawdziwych entuzjastów rowerowego offroadu. Dzięki nim z łatwością pokonuje się trudne nawierzchnie takie jak piasek, wyboiste kamienie czy nawet śnieg i lód. Zwykle są to opony o profilu od 4 do 5 cali.

Wzmacniane

W przypadku opon wzmacnianych często określanych jako opony nieprzebijalne lub opony z wkładką antyprzebiciową mamy do czynienia ze standardowymi oponami dowolnego rodzaju, np. miejskie, szosowe czy też terenowe, które dodatkowo wzbogacono okevlarowe wzmocnienie. Dzięki temu istnieje znacznie mniejsze ryzyko przebicia dętki. Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale kevlar jest materiałem stosowanym m.in. w kamizelkach kuloodpornych więc zdecydowanie jest on niezwykle wytrzymały. Przykładem opony antyprzebiciowej jest trekkingowa Kenda Khan Reflex dostępna w naszej ofercie.

Terenowe

Opony terenowe są szerokie i mają głęboki bieżnik, co zapewnia doskonałą przyczepność na luźnych nawierzchniach, takich jak błoto, piasek i kamienie. Są najczęściej stosowane w rowerach MTB. Nie są przeznaczone do jazdy szosowej, gdyż mają dość duże opory toczenia, przez co jazda drogą na takich oponach może być na dłuższą metę dość męcząca. Jest to jednak ogumienie stworzone do tego, aby pokonywać trudne szlaki w terenie. Z naszej oferty polecamy opony górskie Continental Raceking.

Zimowe

Opony zimowe do roweru to opony rowerowe z kolcami, które gwarantują najlepszą przyczepność na lodzie i śniegu. Ich bieżnik został zaprojektowany specjalnie do tego, aby zagłębiać się w śnieg lub lód niwelując poślizg. Warto mieć na wyposażeniu tego typu opony, jeśli planujemy wyjeżdżać na rowerowe wycieczki zimą – a zdecydowanie warto!

Jak sprawdzić rozmiar opon rowerowych?

Rozmiar opon rowerowych jest oznaczony kodem w postaci dwóch liczb, na przykład 26 x 1,75. Pierwsza liczba oznacza średnicę opony, a druga szerokość opony. Obie wartości podane są w calach. Oznaczenie rozmiaru znajduje się najczęściej z boku opony. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić średnicę koła, aby upewnić się, że wybrane przez nas opony będą pasować do roweru. Przykładowo, na koło rowerowe o średnicy 28 cali należy oczywiście wybrać oponę również o średnicy 28 cali.

Oprócz standardowego systemu oznaczania opon w calach występują także inne rodzaje, z których najpopularniejszymi są: zapis francuski oraz ETRTO.

Zapis francuski jest najtrudniejszy do zrozumienia, przykładowe oznaczenie opony 700x45C oznacza:

  • wymiar zewnętrznej średnicy opony – 700mm,

  • szerokość opony – 45mm,

  • średnica wewnętrzna – C.

Jak łatwo się domyślić, największe zastanowienie budzi tutaj oznaczenie średnicy wewnętrznej opony. Każda litera w tym systemie odpowiada pewnej standaryzowanej średnicy wewnętrznej, w przypadku litery C jest to 622mm.

System ETRTO jest systemem ze standardu ISO. Został on opracowany w taki sposób, aby być jak najbardziej przejrzystym. Przykładowy zapis wymiaru opony w tym systemie to 45-700 i odpowiada on wymiarom z podanego powyżej przykładu z systemu francuskiego, tj. 700mm średnicy zewnętrznej i 45mm szerokości opony.