• Kategorie
  • Szukaj
  • Pomiar temperatury

 

Urządzenia do pomiaru temperatury. Wszelkiego rodzaju termometry, pirometry i czujniki temperatury służące zarówno do bezpośredniego, jak i bezdotykowego pomiaru temperatury dowolnych obiektów. Znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej, logistycznej, przemyśle, a nawet w gospodarstwach domowych. Sprawdź pełen wybór poniżej.

Termometry bezdotykowe – pirometry

Pirometry, czyli termometry bezdotykowe są bardzo charakterystyczną grupą urządzeń do pomiaru temperatury. Umożliwiają one pomiar bezdotykowy, czyli wykonany z pewnej odległości od badanego obiektu

Są one bardzo wygodne w użytkowaniu – posiadają laser, który pozwala dokładnie wymierzyć w obrany punkt pomiarowy. Znacząco ogranicza to możliwość wystąpienia wszelkiego rodzaju błędów pomiarowych spowodowanych błędem ludzkim tj. wykonaniem pomiaru w złym punkcie obiektu.

Pirometry gwarantują bardzo szybki pomiar, gdyż nie wymagają długiego czasu ekspozycji na temperaturę tak, jak np. termometry rtęciowe. Zasada ich działania opierająca się na elektronicznym przetwarzaniu promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekt umożliwia w zasadzie momentalne uzyskanie bardzo dokładnego wyniku.

Przede wszystkim pirometry umożliwiają bezpieczny pomiar wysokich temperatur. Dzięki ich zastosowaniu nie ma zagrożenia poparzeniowego w przypadku pomiaru mocno nagrzanych elementów np. uszkodzonych silników elektrycznych czy też rozgrzanych części koła po długotrwałej jeździe.

Klasyczne termometry elektroniczne

Termometry elektroniczne takie jak termometr elektroniczny z sondą YATO to urządzenia służące do dotykowego pomiaru temperatury. Ich działanie opiera się zwykle na zastosowaniu tzw. termistorów, czyli elementów elektronicznych zmieniających swą rezystancję wraz ze zmianami temperatury. Są to urządzenia z reguły bardzo dokładne (+-0,1°C). 

Ich zdecydowaną zaletą jest łatwość obsługi, gdyż wymagają jedynie naciśnięcia przycisku. Czas trwania pomiaru tego typu termometrem, jest zwykle dość krótki, gdyż trwa do kilku sekund. 

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

Mierzenie temperatury z zastosowaniem termometrów elektronicznych jest bardzo proste i wymaga jedynie włączenia termometru. 

Warto sprawdzić, czy bateria jest wystarczająco dobrze naładowana, gdyż niskie napięcie może prowadzić do niedokładnych pomiarów.

Gdy termometr jest włączony, należy przyłożyć końcówkę jego sondy dokładnie do punktu, którego temperaturę pragniemy zmierzyć.

Aby uniknąć niepotrzebnych błędów pomiarowych, najlepiej jest odczekać, aż temperatura na wyświetlaczu przez co najmniej kilka sekund nie będzie rosnąć. Jest to ważne ze względu na konieczność nagrzania się sondy do temperatury obiektu, zanim będzie możliwe wykonanie wiarygodnego pomiaru. 

Istotne jest również, żeby pamiętać o czyszczeniu sondy przed każdym pomiarem, gdyż wszelkie zanieczyszczenia mają wpływ na czas pomiaru i dokładność wyników.

Jak wybrać termometr bezdotykowy?

Wybierając odpowiedni termometr bezdotykowy należy zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych cech:

  • Zakres pomiaru temperatury,
  • dokładność pomiaru,
  • rozdzielczość odczytu,
  • czas odpowiedzi,

Zakres pomiaru temperatury

Zakres pomiarowy termometru bezdotykowego zależy od jego przeznaczenia. Inny zakres będzie konieczny przykładowo do pomiarów medycznych niż w warsztacie samochodowym czy też do zaawansowanych pomiarów przemysłowych na przykład w hucie metali.

Najtańsze modele pirometrów mają zakres pomiarowy w granicach od około -30°C do 500°C, jest to zakres wystarczający dla większości zastosowań. Jeśli jednak potrzebujemy modelu o innych parametrach, to takowe również są dostępne – najwyższej klasy modele pozwalają na pomiar nawet do 3000°C

Ogólnie rzecz biorąc, zakres pomiarowy pirometru zależny jest od długości fali, odczytywanej przez czujnik w jego wnętrzu. 

Dokładność pomiaru

Dokładność pomiaru to również bardzo ważny czynnik, to głównie od niego oraz od zakresu pomiarowego zależna jest cena urządzenia.

Zwykle pirometry mają dokładność pomiaru rzędu +-1,5°C lub +-2°C. Oznacza to, tolerancję, w granicach której zawarta jest rzeczywista wartość temperatury obiektu. Czyli, jeśli pirometr wskazał temperaturę 150°C, to rzeczywista temperatura obiektu zawiera się w przedziale od 148°C do 152°C. 

Warto o tym pamiętać, korzystając w zasadzie z każdego przyrządu pomiarowego.

Rozdzielczość odczytu

Rozdzielczość pomiaru jest to najmniejsza możliwa wartość wyświetlana na ekranie urządzenia. 

Typowa rozdzielczość pirometrów to 0,1°C, czyli otrzymujemy w nich wyniki pomiarów z dokładnością do 1. miejsca po przecinku. 

To, jaką rozdzielczość preferujemy zależy od zastosowania pirometru, ale 0,1°C powinna być wystarczająca z uwagi na dokładność pomiarową pirometrów.

Czas odpowiedzi

Czas odpowiedzi natomiast to czas jaki jest potrzebny do pełnego wykonania pomiaru i wyświetlenia wyniku.

Jest to dość ważny czynnik w przypadku pirometrów, gdyż są one dość wrażliwe na zmiany warunków środowiskowych, więc im szybszy pomiar, tym mniejsza szansa na zniekształcenie wyniku. 

Zasadniczo czas odpowiedzi w okolicy 500ms jest jak najbardziej wystarczający.