Każdy, kto zajmuje się pracą w przemyśle w miejscach takich jak hale, magazyny, warsztaty czy place budowy, wie, jak niezwykle istotna jest odpowiednia odzież. Dzięki niej pracownicy mogą wykonywać zadania w bezpiecznych warunkach, a to przekłada się również na efektywność pracy. Dlatego należy przestrzegać przepisów BHP – część zaleceń dotyczy zaopatrzenia się w odpowiednią odzież. W tym artykule przedstawiamy, czym charakteryzują się dobre buty robocze i w jaki sposób wybrać je odpowiednio do naszych potrzeb.

Dlaczego wybieramy buty robocze?

Prace w warsztacie czy na budowie stwarzają ryzyko wypadku – nie musi to być duża awaria, wystarczy, że na przykład upuścimy ciężki sprzęt, część urządzenia lub narzędzie. Jeżeli nie zabezpieczymy stóp w prawidłowy sposób, możemy narazić się na złamanie palców czy innej części stopy. A są takie złamania, które nawet po zrośnięciu i zagojeniu powodują dyskomfort lub nawet niemożność pracy w pełnym wymiarze. Wysokiej jakości obuwie będzie także chronić na ewentualność wylania szkodliwej, a nawet żrącej substancji. Buty robocze, tak samo jak okulary chroniące przed kurzem i opiłkami czy rękawice chroniące dłonie, są niezbędne w określonych warunkach pracy.

Czym charakteryzują się dobre buty robocze?

Przede wszystkim powinny być jednocześnie wygodne i wytrzymałe. Odpowiednio dobrane buty robocze są wykonane z wysokiej jakości materiałów – dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza inwestycja się zwróci, a buty zagwarantują skuteczne zabezpieczenie. Większość modeli butów roboczych jest zaprojektowana w podobny sposób:

  • Posiadają wzmocniony podnosek – wykonany z metalu, który jest odporny na siłę uderzeń i nacisku. Pamiętaj, że na rynku dostępne są modele butów roboczych wyposażonych w różne rodzaje metalu, a więc odpornych na różne siły nacisku.
  • Wkładka metalowa przymocowana do podeszwy i wkładki materiałowej – jej przeznaczenie jest takie samo, jak metalowego noska. Wkładka metalowa zabezpiecza stopę od dołu.
  • Antypoślizgowa podeszwa – warto zwrócić uwagę, czy but jest w nią wyposażony. Nikomu, kto pracuje w warunkach przemysłowych, nie trzeba przypominać, że ryzyko poślizgu w tego typu przestrzeniach jest wysokie.
  • Amortyzacja – kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Amortyzacja zmniejsza ryzyko uszkodzeń pod wpływem wstrząsów, a także gwarantuje wygodę.
buty robocze

Jak wybrać najlepsze buty robocze dla siebie?

  • Wykonaj dokładny pomiar stopy. Buty powinny być większe o 0,5 cm od Twojej stopy. Dzięki temu nie musisz martwić się, że zimą ciepłe skarpety nie zmieszczą się w bucie. Większy but pozwoli skórze oddychać, a Tobie poruszać się swobodnie.
  • Wybierz but pod względem spełnienia norm bezpieczeństwa: dostępne są buty bezpieczne – S, buty ochronne – P, buty zawodowe – O. Jedynie dwa pierwsze rodzaje posiadają metalowy podnosek.
  • Zapoznaj się z wytycznymi klas bezpieczeństwa w butach bezpiecznych S. Istnieją 4 rodzaje butów roboczych bezpiecznych: SB, S1, S2 i S3.
  • Pamiętaj, że buty są dedykowane ochronie przed konkretnymi czynnikami: możesz wybrać buty chroniące przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, przed temperaturami, czynnikami mechanicznymi, atmosferycznymi, wybuchem i inne.

Wybór butów roboczych znajdziesz w asortymencie mpm-24.