Gwintowanie jest potrzebne w wielu sytuacjach. Do czego służy? Najkrótsze wyjaśnienie brzmi: gwintowanie to metoda obróbki metalu za pomocą skrawania. W ten sposób nacinamy gwint i dostosowujemy go do wymogów sytuacji. W tym artykule podpowiadamy, jakie narzędzia należy wybrać do gwintowania i jak przebiega cały proces.

Po co nam gwintowanie?

Dzięki tej czynności otrzymujemy gwinty. Metal skrawany jest w taki sposób, abyśmy uzyskali kształt gwintu, niezbędnego do złączenia mechanicznego czy wywołania zmiany ruchu. Mamy trzy rodzaje gwintowania: plastyczne, mechaniczne i ręczne. Na czym polega każdy z nich?

  • Gwintowanie ręczne – przeprowadzane za pomocą gwintownika ręcznego. Wkręcamy go w otwór, a następnie gwintownik pozwoli nam wyciąć pożądany kształt gwintu. To najprostszy rodzaj gwintowania w sytuacji, kiedy potrzebujemy szybkiego i prostego rozwiązania dla problemu, który nie wymaga użycia większej siły i mocy przerobowych.
  • Gwintowanie maszynowe – tutaj, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystujemy specjalne maszyny. Najczęściej są to frezarki, szlifierki i tokarki, czyli różne elektronarzędzia. Dzięki tym urządzeniom możemy precyzyjnie obrobić metal, aby uzyskać gwint. Gwintowanie maszynowe to najlepsze rozwiązanie dla zakładów pracy, gdzie występuje konieczność produkcji na większą skalę.
  • Gwintowanie plastyczne – to również rozwiązanie stosowane w produkcji masowej. Tutaj wykorzystuje się głównie wgniatarki, takie jak rolkowe czy szczękowe.

Przydatne elementy i sprzęty do gwintowania

Wybór konkretnych artykułów zależy od tego, jakiego rodzaju gwintowanie zamierzamy wykonać. Dostępne są narzynki wykonane z wytrzymałych materiałów jakość, przydatne do zamontowania na elektronarzędziach, za pomocą których przeprowadzimy gwintowanie maszynowe. Warto także zaopatrzyć się w oprawę do narzynek. Kolejnym artykułem, który możemy wybrać, są pokrętła do gwintowników i głowice zapasowe, gwarantujące zabezpieczenie – obydwa te elementy są niezbędne w gwintowaniu ręcznym.