Kominek to estetyczny i praktyczny element zabudowy. Dodaje ciekawego charakteru designowi pomieszczenia i ogrzewa nas w chłodne dni. Może być nie tylko pojedynczym wspomożeniem dla domowego ogrzewania, ale również podstawowym elementem systemu grzewczego. Niezależnie od tego, jakie funkcje pełni kominek w Twoim domu, musisz o niego dbać, by działał sprawnie i służył Ci przez długi czas. Dlatego przychodzimy do Ciebie z poradą, jak odpowiednio zadbać o kominek.

Regularne czynności

Najbardziej podstawową czynnością, którą musimy wykonywać regularnie, jest czyszczenie kominka. W ten sposób zapobiegamy nawarstwianiu się sadzy i brudu. Nie należy zapominać o popiele – te odpadki dobrze jest usuwać w zasadzie po każdym paleniu w kominku. Będziemy borykać się z jeszcze większymi zabrudzeniami, kiedy do palenia użyjemy wilgotnego drewna. Trzeba wtedy częściej czyścić szybę kominka, dlatego nie zaleca się palenia wilgotnym drewnem. W odpowiednim oczyszczaniu pomogą nam specjalne wyciory do kominków.

Warto też pamiętać o tym, że co pewien okres czasu powinniśmy skorzystać z usług kominiarza, który sprawdzi stan naszego kominka, wskaże ewentualne usterki i oceni poziom zabrudzenia.

Właściwy materiał do palenia

Większe zabrudzenia nie są jedynym powodem, dla którego musimy wystrzegać się używania wilgotnego drewna. Uciekająca wraz z dymem wilgoć może spowodować rdzewienie niektórych elementów konstrukcji kominka. Takie drewno trudniej jest rozpalić. Dlatego powinniśmy stawiać na suche drewno od sprawdzonego dostawcy. Powinno ono być sezonowane, czyli właśnie dobrze wysuszone – pamiętajmy o tym, aby sprawdzić, czy wybrane przez nas drewno spełnia te warunki. Wtedy możemy być pewni, że szybko rozpalimy ogień w kominku, unikniemy ryzyka odparowania wilgoci i nadmiernych zabrudzeń.

Kiedy wiemy, jak właściwie wybierać drewno, usuwać popiół i czyścić kominek, resztę czynności możemy oddać w ręce fachowców. Kominek powinien nie tylko obejrzeć sam kominiarz, ale także mistrz kominiarski czy czeladnik, którzy zadbają o dalszą konserwację. Dzięki temu kominek posłuży nam przez dłuższy czas i będziemy mogli cieszyć się ciepłem płomienia w mroźne dni.