Każdy, kto szuka narzędzi do warsztatu, ma nadzieję, że zakupione przez niego produkty spełnią swoje zadanie i bezproblemowo posłużą przez wiele lat. Wraz z rozwojem branży e-commerce coraz więcej osób decyduje się na zakupy w Internecie. Jakie miejsce będzie lepsze do kupna narzędzi: sklep internetowy czy stacjonarny? Przeanalizujmy, jakie zalety i wady mają sklepy z narzędziami online.

Czy zakupy online wypierają sklepy stacjonarne?

Jeszcze kilkanaście lat temu sklepy z narzędziami online stanowiły wyłącznie alternatywę dla obiektów stacjonarnych, z której korzystaliśmy przede wszystkim wtedy, gdy poszukiwanych akcesoriów i elektronarzędzi nie mogliśmy znaleźć na sklepowych półkach. W ostatnich latach niemal wszystkie biznesy w znacznej części przeniosły się jednak do sieci.

Jesienią ubiegłego roku Gemius wraz z Izbą Gospodarki Elektronicznej opublikował raport, z którego wynika, że w 2020 roku 73% badanych internautów przynajmniej raz dokonało zakupu przez Internet. To aż o 11 punktów procentowych więcej niż w roku 2019. Duży wpływ na takie wyniki miała oczywiście pandemia, ale należy się spodziewać, że wiele osób nawet po powrocie do normalności pozostanie przy zakupach w sieci.

Gdzie kupować narzędzia? Sklep internetowy i jego zalety

Kupując artykuły, akcesoria i elektronarzędzia zawsze chcemy wybrać najlepiej, a sklepy stacjonarne nie zawsze to umożliwiają. Powodem może być między innymi ograniczony asortyment lub brak czasu. Kupując narzędzia do warsztatu online mamy natomiast możliwość spokojnego wybrania najlepszego sklepu z narzędziami online i modelu. Można również wybierać spośród najróżniejszych promocji i wyprzedaży.

Innym ograniczeniem wynikającym ze stacjonarnych zakupów jest to, że trzeba do sklepu dotrzeć. Kupując narzędzia w sklepie internetowym możemy natomiast liczyć na kuriera, który dostarczy wybrany model pod same drzwi naszego domu.

Zniechęcenie wielu osób do kupowania narzędzi do warsztatu online wynikało stąd, że przy zamawianiu trzeba było dokonywać rejestracji na stronie i wykonywania przelewów bankowych. Współcześnie jednak wiele sklepów z narzędziami online umożliwia złożenia zamówienia bez rejestracji oraz dokonanie szybkiej opłaty metodą BLIK.

Czy sklep z narzędziami online ma jakieś wady?

Największą wadą sklepów z narzędziami online jest to, że nie można fizycznie obejrzeć produktu. O ile w przypadku narzędzi ręcznych jest to niezbyt znaczące, o tyle może mieć znaczenie w przypadku większych elektronarzędzi. Warto zatem dokładnie czytać opisy produktowe oraz zapoznawać się z recenzjami na blogu czy YouTube.

Recenzje i poradniki odgrywają jeszcze jedną istotną rolę. Zastępują w pewnym sensie sklepowych doradców. Innym sposobem na otrzymanie porady jest kontakt z obsługą sklepu internetowego z narzędziami. Kupując narzędzia do warsztatu online nie podejdziemy do doradcy klienta, ale możemy wykonać telefon, wysłać mail lub skorzystać z udostępnionego na stronie czatu.