Każdy, kto pracuje w przemyśle rolniczym, wie, jak istotne jest wysokiej jakości wyposażenie. To dzięki niemu wykonujemy swoją pracę bez zakłóceń. Nowoczesna technologia sprawia, możemy bezproblemowo zaopatrzyć się w dokładnie takie wyposażenie, jakiego potrzebujemy. Jednak mnogość propozycji od różnych producentów może wprawić w zakłopotanie – dlatego w tym artykule radzimy, jak dobrze wybrać opony rolnicze.

Naucz się odczytywać rozmiar opon

Pierwszą czynnością przy doborze opon rolniczych jest ich dopasowanie do danej maszyny. Możemy więc wybrać opony do ciągników, przyczep, kombajnów, pługów, opryskiwaczy i innych maszyn. Dzięki rozwojowi technologii dostępne jest specjalne ogumienie dedykowane każdej konkretnej maszynie. Kolejny podstawowy czynnik to rozmiar opony oraz nośność. Jak rozpoznać odpowiednią oponę? Warto nauczyć się odczytywać zapis rozmiarów opon oraz oznaczeń dotyczących dopuszczalnej nośności oraz prędkości. Będzie on różnić się zależnie od ich rodzaju:

  • Opony radialne rozmiary metryczne rozpoznajemy po trzech wartościach. Podana jest szerokość średnicy przekroju w milimetrach, wysokość profilu opony, R oznaczające „radialny” i średnicę felgi w calach. Takim przykładem jest rozmiar opony 260/70R16
  • Opony radialne rozmiary calowe mają oznaczenie w innej jednostce metrycznej: wtedy na samym początku znajduje się szerokość średnicy przekroju w calach, a dalej R jako „radialny”, wartość średnicy obręczy w calach
  • Do ciągników małej mocy oraz maszyn rolniczych i ogrodowych montowane są także opony diagonalne. Opony diagonalne oznaczane są w jednostkach calowych i zamiast R ( co oznacza oponę radialną) jest „ – „ . Nośności w oponach diagonalnych wyrażane są jako PR od angielskiego Ply Rating. Coraz więcej producentów oprócz tradycyjnych PR-ów podają również indeksy nośności  Przyjrzyjmy się temu na przykładzie opony flotacyjnej diagonalnej marki Duro w modelu HF224: 18 x 9.50 - 8 4PR TL. Kolejno: średnica całkowita w calach (18), szerokość opony w calach (9.50), myślnik oznacza oponę diagonalną, a następnie mamy średnicę obręczy w calach (8). PR to wspomniane wcześniej Ply Rating, a dodatkowy skrót TL informuje nas, że opona jest bezdętkowa ( TT opona dętkowa). 

Czym różnią się opony diagonalne i radialne?

Opona radialna to nowoczesna propozycja ogumienia do maszyn rolniczych. Są one wykonane z nowoczesnych mieszanek gumy, wytrzymałych i odpornych na zniszczenia. Opony radialne posiadają większe nośności niż ich diagonalne odpowiedniki, ponadto przystosowane są do większych prędkości.  Ich konstrukcja sprawia, że są bardziej elastyczne, dzięki czemu mają dużo lepszą przyczepność do nawierzchni podczas prac polowych oraz wysoki poziom komfortu jazdy podczas jazdy na drogach utwardzonych.