Pistolet klejowy to jedno z najczęściej używanych narzędzi na budowach czy podczas remontów lub drobnych napraw. Dzięki niemu wykonywanie prostego i skutecznego łączenia elementów nie sprawia żadnego problemu – wystarczy, że zaaplikujemy do środka wkład z klejem, a podłączony do instalacji elektrycznej pistolet podgrzeje go do stosownej temperatury. Jednak jak dobrać pistolet klejowy, aby był najbardziej odpowiedni dla nas? Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę?

  • Prawdopodobnie już wiesz, że podstawowym kryterium jest rodzaj wykonywanych przez Ciebie prac. Jeżeli jesteś profesjonalistą i chcesz, żeby wybrane narzędzia i akcesoria były na tyle wytrzymałe, aby móc długotrwale je użytkować, musisz postawić na modele, które cechują się większą wydajnością.
  • Najistotniejszy parametr, na który musisz zwrócić uwagę w tym kontekście, to moc wyrażona w Watach. Do drobnych prac możesz wybrać pistolet nawet o mocy 16W czy 40W, z kolei profesjonalne wykorzystanie wymaga większej mocy, na przykład 200W (wartość ta nie powinna być mniejsza niż 50).
  • Kolejne istotne kryterium to zasilanie, pistolety są bowiem zasilane podobnie, jak wkrętarki czy wiertarki: akumulatorowo lub za pomocą podłączenia przewodem do źródła prądu. Pistolety akumulatorowe są wygodne i lekkie, jednak musimy pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora. Te podłączane do źródła prądu ograniczają naszą mobilność, ale nie musimy martwic się o wyładowanie pistoletu, dlatego są one polecane do przemysłowego i profesjonalnego użytku.
  • Temperatura, do jakiej pistolet podgrzewa klej – może zdarzyć się, że wybrany pistolet nie podgrzeje danego kleju wystarczająco. Pamiętaj, aby sprawdzić takie parametry zarówno na pistolecie, jak i wkładzie klejowym.
  • Podstawka i oparcie – sprawdź, czy pistolet nie pozostawi śladów kleju w miejscu pracy po odłożeniu go. Zaopatrzenie się w praktyczną podstawkę sprawi, że nie ryzykujesz zabrudzenia blatów i innych powierzchni, zwłaszcza przy pistoletach o bardzo dużej mocy działania.

Dodatkowe informacje, o których warto pamiętać

Klej wybieraj odpowiednio do sklejanych materiałów. Za pomocą pistoletu połączysz zarówno elementy plastikowe czy z innych rodzajów tworzywa sztucznego, jak i ceramikę lub metal. Każdy klej jest opisany przez producenta w odpowiedni sposób: jako klej do metalu, do ceramiki, do drewna lub klej uniwersalny. Za pomocą pistoletu z powodzeniem wykonasz także uszczelnianie.

Bogaty wybór pistoletów i wkładów znajdziesz w asortymencie mpm-24.