Z roku na rok coraz więcej osób zamienia komunikację miejską i samochody na rower. Z tego pojazdu korzystamy zarówno podczas dojazdu do pracy, szkoły czy uczelnię, ale również dla relaksu. Osoby, które szczególnie często korzystają ze ścieżek rowerowych, powinny pamiętać o tym, że regularnie należy wymieniać części do rowerów. Nie ze wszystkim trzeba jednak zwracać się do profesjonalnych warsztatów – niektóre czynności można wykonać w garażu. Powstaje zatem pytanie: jakie narzędzia rowerowe warto mieć w domowym warsztacie?

Wymiana części do rowerów – jak się przygotować?

Zanim wskażemy, jakie w jakie narzędzia rowerowe należy wyposażyć swój warsztat, opiszemy krótko, jak powinieneś przygotować się do wymiany części do roweru. Przede wszystkim – zadbaj o miejsce. Naprawę lub wymianę części do roweru najlepiej przeprowadzać w garażu, gdzie nie jest się narażonym na ewentualne opady deszczu lub śniegu. Zatroszcz się jednak o odpowiednie oświetlenie – jeśli lampa sufitowa nie emituje wystarczająco dużo światła, możesz zakupić reflektory przenośne, które przydadzą się również podczas innych prac warsztatowych.

Poza tym przygotuj wystarczająco dużo miejsca. W bałaganie nigdy nie pracuje się dobrze, zwłaszcza wtedy, gdy serwisu wymaga sporej wielkości rower. Ponadto dobrze jest kupić specjalny stabilny stojak do obsługi rowerów.

Narzędzia rowerowe – podstawowy zestaw do warsztatu domowego

Obecnie w wielu sklepach można kupić zaawansowane zestawy narzędzi rowerowych, niemniej do domowego użytku najczęściej wystarczą podstawowe przyrządy i elementy, które sprawdzą się podczas wymiany i naprawy części do rowerów. Najważniejsze z nich to:

  • klucze płaskie i imbusowe – w starszych rowerach klucze płaskie nadal często się przydają, jednak coraz częściej wypierane są one przez klucze imbusowe, które umożliwiają majsterkowanie przy sześciokątnych śrubach. Są one niezbędne przy serwisowaniu m.in. kierownicy, przerzutek czy hamulców;
  • łyżki do opon – są to bardzo wszechstronne narzędzia rowerowe, które znacząco ułatwiają zakładanie i zdejmowanie opon;
  • klucz do pedałów – pedały należą do części rowerowych, przy których nieczęsto majsterkujemy sami. Warto jednak zdjąć je od czasu do czasu, choćby w celu nasmarowania ich gwintów;
  • pompka – pompka to must have dla każdego rowerzysty. Pamiętaj, by była dopasowana do rodzaju wentylu!

Powyższe narzędzia rowerowe to absolutna minimum do pracy w przydomowym warsztacie. Nie zapominaj jednak, że do serwisowania części do rowerów potrzebne są także standardowe narzędzia, takie jak śrubokręty, kombinerki oraz młotek.