Dobrze dobrane opony rolnicze to klucz do wydajnej i bezproblemowej pracy na polu. Dzięki nim, wbrew pozorom, możesz oszczędzić sporo pieniędzy, a twoje działania będą o wiele efektywniejsze. Każdy rolnik doskonale wie, jak ważny jest czas, po co więc marnować go używając starych i źle dobranych opon? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepsze opony do zastosowań rolniczych. Niezależnie od tego czy pragniesz wymienić zużyte opony w ciągniku, poszukujesz najtańszych opon do swojej przyczepy, a może chcesz wiedzieć, jak odczytywać rozmiar opon rolniczych. Nasz przewodnik szybko i sprawnie przeprowadzi Cię przez najważniejsze kwestie.

Rodzaje opon rolniczych

Zanim przejdziemy do głównej części naszego przewodnika, warto zapoznać się z jedną z podstawowych kwestii – rodzajami opon rolniczych. Znając ich charakterystyki, bez problemu zdecydujesz, który rodzaj najlepiej sprawdzi się w twoich maszynach. Przejdźmy więc do rzeczy. 

Główny podział – diagonalne i radialne

Najczęściej stosowanym podziałem opon do traktorów jest rozróżnienie ich na modele radialne oraz diagonalne, które dość znacznie różnią się budową. 

Opony rolnicze radialne to najpopularniejsze ogumienie do stosowania w ciągnikach i innym sprzęcie rolniczym. Charakteryzuje się przede wszystkim większą elastycznością niż w przypadku opon diagonalnych. Dzięki temu opony te mają lepszą przyczepność na płaskim gruncie. Bardziej równomiernie przenoszą one również nacisk na podłoże. Dzięki temu ciągnik w mniejszym stopniu zapada się na przykład na grząskim polu. Kolejną sporą zaletą opon radialnych do ciągników są mniejsze opory toczenia, które bezpośrednio przekładają się na mniejsze zużycie paliwa i szybsze rozpędzanie się maszyny.

Opony rolnicze diagonalne zwane inaczej oponami krzyżowymi. Z uwagi na swoją konstrukcję rzadziej stosowane są do prac rolniczych. Są one popularniejsze chociażby w leśnictwie gdzie wymagana jest większa wytrzymałość i lepsza trakcja w trudnym terenie. Opony diagonalne przeznaczone są do użytkowania z wysokim ciśnieniem wewnętrznym. Dzięki swojej charakterystycznej strukturze ich powierzchnia styku z podłożem jest mniejsza. O ile przydaje się to do pracy w trudnych warunkach terenowych, to na grząskim polu powoduje nadmierne zagęszczanie gruntu, z tego powodu w rolnictwie powoli odchodzi się od tego typu ogumienia.

Dodatkowe rodzaje opon rolniczych

Opony o zmniejszonym nacisku na glebę to specjalny rodzaj opon przeznaczony do jazdy po grząskim gruncie, takim jak chociażby pola uprawne. Dzięki swoim właściwościom pojazdy wyposażone w tego rodzaju ogumienie tworzą znacznie gładszy ślad opon, co przekłada się na mniejsze ubijanie gleby ciężarem maszyny. Oprócz tego istotną zaletą przemawiającą za stosowaniem tych opon jest zmniejszenie zużycia paliwa spowodowane mniejszymi oporami gruntu. Niektóre z tych opon pozwalają nawet na oszczędność kilku litrów paliwa na godzinę jazdy. Jest to bardzo duża poprawa, patrząc na to, że wymaga jedynie wymiany opon.

Opony niskoprofilowe oraz wysokoprofilowe przystosowane są do różnych rozmiarów ciągników. Opony wysokoprofilowe stosowane są w największych maszynach, natomiast niskoprofilowe przeznaczone są do traktorów małych i średnich. Oprócz tego, opony wysokoprofilowe lepiej tłumią wszelki hałas oraz nierówności, dzięki czemu jazda ciągnikiem jest przyjemniejsza. Opony niskoprofilowe za to charakteryzują się lepszą przyczepnością na zakrętach.

Opony rolnicze – nowe czy używane?

Wybór opon do ciągnika może być trudny. Opony używane kuszą wielu rolników swoją niższą ceną. Faktem jest jednak, że opony nowe zawsze są bardziej opłacalną inwestycją. Każde, nawet najtańsze opony rolnicze kupione w sklepie będą zapewniały lepsze parametry oraz bezpieczeństwo niż dowolne opony używane. Dłuższa żywotność niezużytych opon do ciągnika oraz mniejsze opory toczenia sprawiają, że długoterminowo to właśnie nowe opony są zdecydowanie bardziej opłacalne.

Oprócz tego nowe opony objęte są gwarancją producenta. Mają także pewne pochodzenie, więc wiemy na pewno, że opona, którą chcemy zamontować w ciągniku, nie zaskoczy nas nagłą awarią.

W naszym sklepie dostępny jest szereg opon do ciągników i maszyn od renomowanych producentów. Posiadamy między innymi opony rolnicze Kabat, Michelin, Trelleborg oraz BKT. W sklepie mpm-24.pl dostępne są także tanie opony rolnicze bieżnikowane takie jak model Farmer EF27. Są to zdecydowanie najtańsze opony rolnicze, jeśli zamierzamy zakupić nowe ogumienie.

Gdzie oddać zużyte opony rolnicze?

Z uwagi na swoje duże gabaryty, zużyte opony rolnicze stanowią spory problem. Wiele osób zastanawia się gdzie najlepiej oddać stare opony do ciągnika, lub ile kosztuje utylizacja opon rolniczych. W Polsce najlepszym rozwiązaniem jest oddać te opony do wyspecjalizowanego punktu zbiórki odpadów tego rodzaju lub też do placówki zajmującej się wymianą opon w ciągnikach.

Opony do ciągnika można także zutylizować w firmach zajmujących się produkcją gumowego granulatu, który następnie przetwarzany jest na wyroby z gumy, na przykład kolejne opony, w ten sposób dokładamy się do recyklingu.

Niestety utylizacja opon o dużych gabarytach jest w Polsce odpłatna. Średnie ceny dość mocno wahają się w skali kraju i wynoszą od 400 zł do nawet 2000 złotych za tonę. W przypadku chęci oddania dużej liczby opon niejednokrotnie możliwe jest zapewnienie ich transportu do miejsca utylizacji.

Najlepsze opony do ciągnika i przyczepy

Z uwagi na ogromny wybór rodzajów i rozmiarów opon rolniczych o najróżniejszych charakterystykach wybór najlepszego modelu dla swoich potrzeb nie jest prosty. Postanowiliśmy jednak uprościć Ci ten proces i prezentujemy Ci pytania, które pomogą lepiej sprecyzować twoje potrzeby i dobrać najlepsze opony rolnicze do twojego ciągnika.

Do czego głównie wykorzystujesz swój ciągnik?

Zadaj sobie pytanie, czy swoim ciągnikiem jeździsz głównie po polach, wykonując niezbędne prace, czy może stosujesz go do przewozu towarów po drogach albo wykonujesz nim ciężkie prace w trudnym terenie. W zależności od zastosowania ciągnika powinien on być wyposażony w inne opony.

Do jazdy po polach najlepsze będą opony radialne, najlepiej dodatkowo o zmniejszonym nacisku na glebę. Dzięki temu ciągnik będzie dobrze jechał po grząskim gruncie, zużycie paliwa będzie zminimalizowane, a pole zostanie ubite w niewielkim stopniu. Oprócz tego opony radialne zapewniają bardziej płynną jazdę i lepiej tłumią drgania, co zmniejsza zmęczenie operatora ciągnika i mocno poprawia komfort pracy. Do takich zastosowań polecamy modele takie jak Trelleborg TH400.

Jeśli poszukujesz uniwersalnych opon do traktora to powinieneś zainwestować w model taki jak BKT AGRIMAX RT 765, który charakteryzuje się agresywnym bieżnikiem zapewniającym doskonałą przyczepność w każdych warunkach. Jej radialna konstrukcja zwiększa trwałość, a dodatkowe opasanie poprawia przyleganie do podłoża, dzięki czemu zmniejsza się poziom ugniatania gleby.

Do ciężkich prac leśnych lub przy załadunku polecamy opony diagonalne wprost stworzone do najtrudniejszych zadań. Ich konstrukcja daje gwarancję wytrzymałości nawet przy największych obciążeniach oraz w terenie pełnym kamieni czy innych ostrych przedmiotów. Opony tego rodzaju są bardzo odporne nawet na przecięcia. Przykładem opony diagonalnej do ciężkich robót jest dostępna w naszej ofercie TVS IM117.

Jakiego rodzaju opon do tej pory używał twój ciągnik?

Żeby móc jak najlepiej dobrać nowe opony warto znać charakterystykę starego zestawu ogumienia. Należy wziąć przede wszystkim pod uwagę rozmiar opon rolniczych, które były do tej pory używane. Jest to dość ważne, gdyż przykładowo opona rolnicza R20 nie będzie pasowała do koła na 15-calowe opony do ciągnika.

W starym systemie oznaczeń rozmiarów opon rolniczych cyfry oznaczające szerokość opony oraz średnicę obręczy w calach przedzielone były myślnikiem lub literą. Na przykład: 16.9 R 24 oznacza, że opona ma szerokość 16,9 cala, a obręcz ma średnicę 24 cali. R oznacza konstrukcję radialną, w przypadku znaków “–”, "X" lub "D" mamy do czynienia z oponą diagonalną 

Nowy system usprawnił oznaczenia. Od teraz są to dwie liczby rozdzielone ukośnikiem oznaczające kolejno szerokość opony w mm i procentową wysokość ściany bocznej oraz litera wraz z kolejną liczbą, które oznaczają konstrukcję opony i średnicę obręczy w calach.

Jeśli chcesz na przykład poprawić nośność ciągnika, to dobrym pomysłem będzie kupno opony o większym rozmiarze. Jeśli potrzebujesz natomiast dobrać zamienniki opon do swoich maszyn, to zajrzyj do naszej tabeli zamienników opon rolniczych.