W samym środku jesieni niewielu z nas myśli o wiosenno-letnich pracach w ogrodzie. Paradoksalnie jednak, ostatnie tygodnie roku to doskonały czas na wyposażenie się w narzędzia ogrodnicze na kolejny rok! Jesienią bowiem wiele urządzeń i sprzętów można kupić w niższej cenie niż wiosną i latem.

Jedną z najważniejszych prac ogrodowych jest koszenie trawy. Nie ma chyba osoby, która choć raz nie spędziłaby letniego popołudnia na spacerowaniu po przydomowych trawnikach z kosiarką. Kosiarki są bardzo przydatnymi narzędziami ogrodniczymi, ale mają pewne ograniczenia, związane przede wszystkim z ich budową i rozmiarem. Trudno użytkować je w wąskich alejkach, przy ogrodzeniach lub w pobliżu drzew i krzewów. W takich sytuacjach przyda sią kosa spalinowa.

Czym jest kosa spalinowa i do czego służy?

Kosa spalinowa to poręczne, wygodne w użytkowaniu urządzenie, które służy do koszenia trawników i ścinania wysokich traw. Działanie kos spalinowych opiera się na paliwie (najczęściej oleju opałowym), które uruchamia silnik. On natomiast wprawia w ruch elementy tnące, którymi mogą być noże, żyłki lub tarcze tnące.

Gdzie sprawdzi się kosa spalinowa? Najkrócej mówiąc, wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest dotarcie tradycyjną kosiarką. Urządzenie to stosuje się przede wszystkim w parkach lub skwerach, ale coraz częściej korzysta się z niej również w przydomowym ogrodzie. Za pomocą kosy spalinowej z łatwością można bowiem obciąć trawę w wąskich alejkach i przy chodnikach oraz skrócić trawę rosnącą pod krzewami czy bezpośrednio przy budynku, ogrodzeniu lub drzewie. Ze względu na swoją wszechstronność coraz częściej razem z innymi narzędziami ogrodniczymi tworzy ona wyposażenie garażu.

Kosa spalinowa czy tnące narzędzia ogrodnicze?

Kosa spalinowa nie jest oczywiście urządzeniem pozbawionym wad. Za największą z nich należy uznać fakt, że nie prowadzi się jej tak, jak tradycyjną kosiarkę, a obsługuje niosąc. Do cięcia trawy niezbędne jest zatem użycie siły mięśni, co na dłuższą metę może być nieco męczące. Czy w takim razie warto ją kupić?

Nie można niestety jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre osoby do cięcia trawy w trudno dostępnych miejscach wykorzystują specjalne narzędzia ogrodnicze, takie jak ręczne nożyce do cięcia trawy. I rzeczywiście, przyrządy te mogą być wygodne w przypadku niewielkich trawników – zwłaszcza, że są to stosunkowo tanie narzędzia ogrodnicze. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych ogrodów z wieloma drzewami, krzewami i ścieżkami. Tam znacznie praktyczniejsza będzie kosa spalinowa, która posłuży przez wiele lat.