W czasach szybkiej i taniej produkcji wiele osób zwraca się w stronę samodzielnej pracy, która pozwala przedłużyć żywotność pozornie zniszczonych przedmiotów i stworzyć unikatowe elementy wyposażenia cechujące się wysoką jakością wykonania. Dzięki bogatemu asortymentowi różnorakich narzędzi możesz samodzielnie przeprowadzić renowację mebli i skompletować zestaw niezbędnych przyrządów, za pomocą których odnowisz nawet bardzo zniszczone meble. Czego potrzebujesz do własnoręcznej renowacji?

Papier ścierny lub skrobak i pędzle

To te akcesoria pomogą pozbyć się warstwy starej farby czy lakieru. Niezależnie od tego, czy chcesz pomalować mebel na taki sam czy inny kolor, nie możesz nakładać preparatu na pozostałe resztki starej farby. Jeżeli w jej warstwie znajdują się dziury, nanoszenie nowej warstwy wprost na tę starą może zaowocować nierównomiernie i nieestetycznie pomalowaną powierzchnią.

Papier ścierny pomoże także w uzyskaniu efektu retro mebli o przetartej warstwie. Kontrolowane tworzenie takich przetarć daje o wiele bardziej estetyczny efekt, niż po prostu pozostawienie starej farby.

Wybierz także kilka pędzli, którymi pomalujesz odnawiane meble. Warto zaopatrzyć się w pędzle różnej wielkości, aby bez problemu pomalować większe, jak i mniejsze powierzchnie czy trudno dostępne miejsca, a przydatny może być również wałek do malowania. Farby, lakiery i tym podobne środki możesz dobrać zależnie od potrzeb i przypadku indywidualnego mebla.

Szlifierka lub opalarka

Obydwie służą do szlifowania powierzchni, jednak opalarka pozwala na szybsze pracowanie z większym metrażem. Dzięki temu możesz odpowiednio zaplanować prace i dopasować ją do swoich wymagań. Warto zaopatrzyć się w szlifierkę oscylacyjną, doskonałą do renowacji elementów foteli, szuflad, szaf i tym podobnych. Szlifierka oscylacyjna jest dostępna w asortymentach większości sklepów z narzędziami w korzystnej cenie.

Zszywacze tapicerske, grube nici i grube igły lub klej

Dzięki tym akcesoriom samodzielnie odnowisz tapicerkę mebli. Aby obić kanapę lub fotel nowym materiałem, potrzebujesz podstawowych elementów wyposażenia przydomowego warsztatu, takich jak porządne wkrętaki. Po odmierzeniu odpowiedniej powierzchni materiału – wystarczy, że początkowo dopasujesz go do kształtu starej tapicerki – delikatnie i uważnie odkręć nogi i oparcie mebla. Możliwe, że na tym etapie przydadzą się kombinerki do łatwiejszego odkręcenia części. Nowy materiał nakładamy na stare siedzisko i oparcie, a następnie wbijamy gwoździe tapicerskie lub przytwierdzamy zszywaczem tapicerskim. Pozostaje jedynie dokręcić nogi: nowa odsłona starego mebla jest gotowa do użytkowania.

Jeżeli szukasz narzędzi i akcesoriów do odnawiania mebli, skorzystaj z oferty mpm-24.