Nitowanie przeprowadzamy za pomocą nitownicy. Czynność ta służy łączeniu ze sobą różnych elementów. W tym celu korzystamy właśnie z nitów. Choć mogłoby się wydawać, że nitownica nie jest tak często wykorzystywana z powodu swojego specyficznego zastosowania, jest wprost odwrotnie. Nitownice bardzo często wykorzystuje się zarówno na skalę przemysłową, jak i we własnym domu.

Jak działa nitownica ręczna?

Działanie nitownicy jest zależne od jej rodzaju. Nitownica ręczna jest najprostsza w obsłudze, jednak każdy nit musimy nacisnąć osobno, robiąc to ręcznie. Dlatego praca z nitownicą ręczną może być odpowiednia zarówno dla osób, które szukają tego rodzaju urządzenia do przydomowego warsztatu, jak i przez profesjonalistów. Dzięki swojemu rozmiarowi nitownica ręcznie jest dosyć mobilna – między innymi to sprawia, że będzie odpowiednia dla amatorów czy pasjonatów majsterkowania.

nitownica ręczna

Funkcjonowanie nitownicy pneumatycznej

Nitownica pneumatyczna to urządzenie przeznaczone głównie dla profesjonalistów. Działa dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza i jest odpowiednia do używania na skalę przemysłową. Dzieje się tak dzięki temu, że nitownica pneumatyczna zaciska nity automatycznie. To niezwykle szybki i efektywny sposób nitowania – taki rodzaj nitownicy jest bardzo wydajny, jednak wymaga również, by obsługiwali go zawodowcy. Ponadto, by korzystać z nitownicy pneumatycznej, potrzebujemy także dodatkowego osprzętowania.

nitownica pneumatyczna

Nitownice akumulatorowe

Są silniejsze od nitownic ręcznych. Podobnie jak nitownica ręczna, ten rodzaj jest mobilny i łatwy w transporcie. Inaczej nazywana nitownicą elektryczną, często jest sprzedawana w zestawie z ładowarką i baterią. Nitownica akumulatorowa nie jest tak silna, jak nitownica pneumatyczna – wciska nity z naciskiem nieco większym niż ta ręczna.

Dlatego przy wyborze nitownicy warto rozważyć, czy potrzebujemy urządzenia do celów domowych lub bardziej profesjonalnego sprzętu? Jaki rozmiar nitów chcemy zaciskać? Czy potrzebujemy urządzenia mobilnego i łatwego w przenoszeniu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania pomogą zdecydować, jaki rodzaj nitownicy powinniśmy wybrać.