Ogród to wyjątkowe miejsce, w którym spędzamy czas wolny z rodziną i przyjaciółmi. Możemy relaksować się na leżaku, uprawiać sport czy realizować swoją pasję uprawiania roślin. Ogród jest przedłużeniem naszego domu i warto zorganizować tę przestrzeń tak, abyśmy zawsze czuli się tam komfortowo i jak u siebie. Jednym z ciekawych elementów wyposażenia, które można zastosować w ogrodzie, są ogrodowe lampy LED. W tym artykule tłumaczymy, czym są lampy LED i radzimy, w jaki sposób wybierać je do ogrodu – zapraszamy do poradnika mpm-24.

Jak działa lampa LED?

Zasada działania lamp LED jest taka sama – niezależnie od tego, czy wybieramy oświetlenie LED do wnętrza czy na zewnątrz. Dioda LED emituje wyłącznie niebieskie światło, jednak ludzkie oko widzi światło białe o zimnym lub ciepłym odcieniu, ponieważ w lampie zastosowano także luminofor, który emituje światło żółtozielone. To właśnie ono wraz ze światłem niebieskim pozwala na otrzymanie światła białego. Jego odcień – zimny lub ciepły – zależy od rodzaju zamontowanego w lampie luminoforu.

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie LED? Daje tak samo dobry efekt, jak oświetlenie tradycyjne, jednak jest o wiele bardziej energooszczędne i ekonomiczne, a wszystko to dlatego, że niskonapięciowe LED zużywa mniej energii do generowania światła. Będzie więc to także rozwiązanie przyjazne środowisku. To opcja korzystna dla budżetu, ponieważ stosunkowo niewielką liczbą lamp możemy dobrze rozświetlić ogród. Warto pamiętać, że lampy LED nie emitują promieni ultrafioletowych (UV), a więc nie przyciągają owadów, które w porze wieczornej mogą nam uprzykrzać odpoczynek w ogrodzie.

Rodzaje ogrodowego oświetlenia LED

Możemy wybierać z dziesiątek propozycji różnych producentów. Ważne, aby światło było wygodne w obsłudze: aby jego montowanie nie sprawiało problemu, ewentualna wymiana żarówek była prosta, a sterowanie systemem oświetlenia było łatwe i przyjemne.

  • Lampy oświetlające podłoże – to oryginalne lampy wbudowywane w kostkę brukową czy też ziemię trawnika lub ścieżkę ogrodową. Nie tylko dają piękny efekt wizualny, ale także pomagają zabezpieczyć się podczas poruszania się po ogrodzie nocą. Szczególnie przydatne dla małych dzieci, które nie zawsze uważają na różne przeszkody podczas zabawy czy spacerowania.
  • Lampy ozdobne, zawieszane – możemy umieścić je na koronie drzewa czy nad stołem lub ławką ogrodową. Obecnie wiele osób decyduje się na łańcuchy lampek LED w kloszach imitujących formę żarówki lub lampionu.
  • Lampy wodoodporne – to rodzaj bardziej wytrzymały, mogą w ciekawy sposób oświetlić oczko wodne czy też basen. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na tak zwany czynnik IP, czyli pomiar szczelności budowy lampy – im wyższy, tym większy stopień szczelności.