To rodzaj oświetlenia, który stosuje się w warsztatach, halach, fabrykach i innych przestrzeniach przemysłowych. Powinno charakteryzować się większą odpornością i szczelnością, niż zwykłe lampy, które wykorzystujemy w domach, biurach i tym podobnych miejscach. Konstrukcja takich elementów oświetleniowych musi być wytrzymała i gwarantować możliwość długotrwałego, intensywnego użytkowania, aby każda osoba pracująca w przestrzeniach przemysłowych mogła bez przeszkód wykonywać swoje zadania. W tym artykule przybliżamy zagadnienie oświetlenia przemysłowego.

Czym kierować się przy wyborze lampy przemysłowej?

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju przestrzeń chcemy oświetlić:

  • Jeżeli jest to duża hala, konieczny będzie wybór sporych lamp o dużej mocy, takich jak podłużne lampy LEDowe. Dobre lampy przemysłowe sporych rozmiarów mają moc nawet od 100 W do 150 W. Warto także zwrócić uwagę na moc świetlną lampy, może ona oscylować nawet w zakresie 24 000 – 28 000 ml (mocy lumenów). Dla porównania: standardowo w kuchni domowej wykorzystujemy lampy o mocy około 200 – 400 ml.
  • Klasa szczelności – to parametr, który spotkasz przy wielu innych urządzeniach i elementach wyposażenia, które powinny być wodoszczelne, wodoodporne, a także nie powinny ulegać uszkodzeniom pod wpływem kurzu, wiatru lub wilgoci. Wysoki poziom klasy szczelności to na przykład IP65 (ang. International Protection Rating), gdzie pierwsza cyfra oznacza poziom zabezpieczenia przed ciałami stałymi w skali 0 – 6, a druga oznacza poziom zabezpieczenia przed wnikaniem wody w skali 0 – 9. Warto jednak zaznaczyć, że urządzenia o skali IP69 są rzadko spotykane, za to poziom IP65 czy IP66 jest wystarczająco wysoki, abyśmy mieli pewność, że lampa nie zepsuje się przy użytkowaniu w trudnych warunkach.
  • Oprawa lampy – tutaj również kierujemy się stopniem zagrożenia uszkodzeniem i miejscem, w którym montujemy lampę. Pod uwagę bierzemy materiał, z którego wykonano klosz, a także jego podstawę. Zwykłe klosze często są produkowane ze standardowego szkła. Jednak oprawa lampy przemysłowej powinna być wytworzona z odpornych materiałów i tworzywa. Możemy na przykład spotkać lampę w oprawie hermetycznej, która dobrze zniesie pracę w miejscu, gdzie występuje wysoka temperatura. Inne rodzaje oprawy to oprawa przeciwwybuchowa czy kanałowa.
  • Kształt i typ lampy – najprostsze kryterium, według którego wybieramy lampę sufitową, ścienną, stojącą czy też przenośny egzemplarz w rodzaju latarki. W ostatnim przypadku warto zwrócić uwagę na takie funkcje jak obrotowa obudowa czy moc strumienia świetlnego.

Wybór różnorakiego oświetlenia przemysłowego i nie tylko znajdziesz w ofercie mpm-24.