Początkujące osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z pracami stolarskimi, potrzebują odpowiednich warunków do ich wykonywania. Nie może zabraknąć narzędzi, za pomocą których wykonamy prace stolarskie. Na rynku dostępne są dziesiątki propozycji, a nowicjusz w dziedzinie stolarki może czuć się zagubiony wobec nadmiaru produktów. Dlatego w tym artykule radzimy, jak wybrać pierwsze narzędzia i akcesoria do prac stolarskich.

Narzędzia uniwersalne

Takie, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Nie możesz zapomnieć o młotku czy zestawie wkrętaków z różnymi końcówkami. Przydadzą Ci się w większości prac stolarskich hobbystycznych, ale także wszelakiego rodzaju mniejszych i większych prac remontowych. Warto zainwestować w dobry młotek i wkrętaki, ponieważ będziesz korzystać z nich często – kiepskiej jakości artkuły szybko się zepsują i wygenerują nadmiarowe koszty.

Nie zapomnij również o miarce, najbardziej podstawowa to ta rozwijana o minimalnej długości 3 metrów. Pozwoli Ci swobodnie mierzyć dowolne elementy drewniane: sprawdza się zarówno w warunkach przydomowego warsztatu, jak i w profesjonalnym miejscu pracy.

Polecamy także wybór nożyka stolarskiego, który często określany jest mianem nożykiem do tapet. Posiada wymienne ostrza, dzięki czemu jest wielofunkcyjny i możesz korzystać z niego przez długi czas.

Wybierz także dłuto, którym wykonasz niewielkie żłobienia, otwory czy rowki. Żaden warsztat stolarski nie obędzie się bez tego drobnego, lecz niezwykle praktycznego akcesorium.

Sprzęty, urządzenia i mechanizmy

Chociaż drewno często jest na tyle miękkie, że możemy wkręcić śruby czy kołki za pomocą standardowego śrubokrętu, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się we wkrętarkę lub wiertarkę. Dobra wiertarko-wkrętarka pomoże szybko rozprawić się ze śrubami. Do wyboru masz wkrętarki akumulatorowe lub sieciowe, te pierwsze mają mniejszy rozmiar i są dobre dla krótkich i niewielkich prac. Z kolei wkrętarka sieciowa, jak wskazuje nazwa, jest podłączana do sieci elektrycznej za pomocą przewodu. To sprawia, że możesz bez przeszkód korzystać z niej przez długie godziny.

Każdy warsztat stolarski musi posiadać możliwość przycinania kawałków drewna. Dlatego potrzebujesz piły taśmowej lub tarczowej. Dzięki wysokiej jakości urządzeniom precyzyjnie przytniesz drewno i dopasujesz jego rozmiar i kształt do wymagań przeprowadzanych prac. Aby doprecyzować kształt, warto także skorzystać ze specjalnej szlifierki, która pomoże wygładzić powierzchnię drewna.

Wybierz także ścisk stolarski lub imadło, które pozwoli ustabilizować element drewna w trakcie składania konstrukcji i montażu. Polecamy również strugi i heble, które mogą wygładzić powierzchnię drewnianą zamiast zwykłej szlifierki.

Bogaty wybór narzędzi znajdziesz w asortymencie mpm-24.