Nawet jeżeli nie chcesz profesjonalnie zajmować się pracami warsztatowymi, są czynności, których podstawy warto poznać. Jedną z nich jest spawanie, pozwoli ono bowiem samodzielnie łączyć metalowe części bez konieczności sięgania po usługi specjalistów. Kiedy poznasz podstawy spawania, zyskasz możliwość swobodnego wykonywania drobnych napraw i prac remontowych czy majsterkowych w domu. Zapraszamy do lektury naszego poradnika spawania w mpm-24.

BHP spawania

Zanim przystąpisz do spawania, pamiętaj o tym, co najważniejsze w każdym tego typu pracach: Twoim bezpieczeństwie. Choć nie ma ściśle określonych kryteriów dotyczących elementów odzieży BHP do spawania, pamiętaj, że najistotniejsza jest tutaj ochrona wzroku i twarzy, a także rąk. Wybierz więc specjalne okulary z szybkami i filtrami zabezpieczającymi Twoje oczy w trakcie spawania, możesz także zaopatrzyć się specjalną maseczką, jeżeli spawany materiał spowoduje pojawienie się dymu. 

Jeżeli chcesz upewnić się, że ochronisz resztę ciała, postaw na specjalny kombinezon. Możesz także zaopatrzyć się w buty z ochronnym metalowym noskiem, jednak w podstawowym spawaniu przydomowym najważniejsza będzie ochrona wzroku, układu oddechowego i rąk.

przyłbica spawalnicza

Najpopularniejsze metody spawania

Istnieje nawet kilkanaście metod spawania, a znaczna część z nich jest wykonywana przez osoby zajmujące się tą czynnością zawodowo. Istnieje jednak kilka najpopularniejszych rodzajów, które są stosunkowo uniwersalne:

  • Metoda spawania MIG/MAG – czyli spawanie elektrodą topliwą w gazach osłonowych. Spawarki MIG i MAG są często spotykane w przydomowych warsztatach. Aby spawać za pomocą elektrody topliwej potrzebujemy odpowiednich elementów stanowiska spawalniczego, a w tym między innymi: źródła prądu typu migomat, podajnika drutu, butli ze wspomnianym gazem osłonowym, przewodu z uchwytem MIG/MAG i przewodu zespolonego.
  • Metoda spawania MMA – czyli spawanie tak zwaną elektrodą otuloną, inaczej znane także jako spawanie elektryczne. Metoda ta charakteryzuje się tym, że elektroda jest skrócona – łuk jarzy się pomiędzy nią, a materiałem, który w danym momencie spawasz. Pozwala ona na lepsze dostosowanie do potrzeb cięcia, ale wymaga pewnej wprawy, dlatego warto wielokrotnie i ostrożnie ćwiczyć spawanie elektrodą otuloną.
  • Metoda spawania TIG – podobnie jak metoda MIG/MAG, metoda TIG oparta jest na wykorzystaniu gazu, tym razem są to gazy obojętne. Elektrodą wolframową spawa się w otoczeniu gazów takich jak hel czy argon, ponieważ są one rozpoznawane jako chemicznie obojętne. Metoda ta jest uniwersalna i pozwala precyzyjnie ciąć nawet bardzo cienkie materiały.

spawarka