Kiedy zima ma się ku końcowi, myślimy o wiosennych porządkach. Oprócz standardowego wietrzenia szafy i sprzątania w domu czy ogrodzie, warto pamiętać również o uporządkowaniu garażu i przydomowego warsztatu. Dlatego w tym artykule doradzamy, jak efektywnie uporządkować swój garaż, aby nie tracić czasu na szukanie narzędzi i akcesoriów. Zapraszamy do lektury.

Na początek: skrzynka narzędziowa

Choć może to wydawać się prozaiczne, wiele osób pomija zakup takiej skrzynki, a z czasem liczba narzędzi w ich garażu zwiększa się, powodując bałagan i zamęt. Warto wybrać większą skrzynkę narzędziową, w której umieścisz posiadane już narzędzia, ale także będziesz mieć zapasowe miejsce na nowe egzemplarze. Dobra skrzynka na narzędzia powinna być rozkładana i zawierać zaczepy, aby narzędzia nie walały się po niej. Takie przechowywanie zabezpieczy je również przed zbędnymi uszkodzeniami.

Zagospodaruj ściany garażu

To krok niezbędny zwłaszcza w przypadku osób, które dysponują niewielkim metrażem garażu. Sprytnie zagospodarowane ściany garażu to podstawa do utrzymania porządku. Jeżeli posiadasz elementy wyposażenia do ogrodu i inne przedmioty, które nie zmieszczą się w skrzynce na narzędzia, stelaże i wieszaki na ściany doskonale sprawdzą się w takiej sytuacji. 

W sklepie z narzędziami znajdziesz różne uchwyty i zaczepy, które wystarczy przytwierdzić do gołej ściany lub dykty. Możesz zapomnieć o walających się w garażu narzędziach ogrodowych: od tej pory grabie czy łopaty będą zawsze uporządkowane. Takie przetrzymywanie dużych narzędzi jest również o wiele bezpieczniejsze, zwłaszcza jeżeli mieszkasz w domu rodzinnym z małymi dziećmi. Dla tych, którzy poszukują trwałych rozwiązań, polecamy solidne szyny do przytwierdzenia na ścianie.

Ściany dobrze sprawdzają się również do pojazdów takich jak rowery czy hulajnogi. Możesz zainwestować w system specjalnych wieszaków, lub postawić na przykręcenie metalowych haków, wystarczająco mocnych, aby bez problemu utrzymały ciężar rowerów. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają oszczędności. Na ścianach możesz także zawiesić specjalne wiszące półki-pojemniki na piłki sportowe i inne akcesoria do aktywności fizycznej.

W garażu warto także postawić na wszelkiego rodzaju metalowe regały czy półki przytwierdzone do ściany. Tam możesz ustawić pojemniki ze śrubkami i wkrętami i wszystkimi niezbędnymi drobiazgami. Im mniejszy garaż, tym lepiej stawiać na wysokie i wąskie regały z wieloma półkami.

Pamiętaj również, że zakup półek i innych tego typu elementów wyposażenia do garażu warto wykonywać dopiero po pomiarze wykonanym z zaparkowanym samochodem, ponieważ należy stosować się do przepisów BHP również na terenie własnej posesji.