W każdej skrzynce narzędzi muszą znajdować się niezbędne elementy wyposażenia, dzięki którym naprawimy drobne usterki, skręcimy meble lub wykonamy inne prace przydomowe czy ogrodowe. Takich narzędzi nie może zabraknąć również w profesjonalnych zakładach przemysłowych – jednymi z nich są szczypce. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów szczypiec, dlatego w tym artykule przybliżamy kilka powszechnie używanych typów i ich zastosowanie.

Kombinerki, czyli szczypce uniwersalne

Najbardziej popularny rodzaj, właśnie ze względu na swoją uniwersalność zastosowań. Przydadzą się w każdym domu, za ich pomocą możesz nagiąć, dokręcić czy przyciąć różne materiały. Szybko zagniesz końce wystających śrub, zaciśniesz niedokręcony zawór. Nie bez powodu znajdziemy je w większości zestawów umieszczonych w skrzynkach z narzędziami. Warto wybrać takie, których rękojeść pozwoli na pewny, stabilny uścisk i są wykonane z wysokiej jakości materiałów – dzięki temu posłużą nam przez długi czas.

szczypce-uniwersalne

Szczypce blacharskie i zaciskowe

Szczypce do kabli przeważnie występują w dwóch wersjach, zależnie od ich funkcji. Szczypce blacharskie inaczej znane są jako obcinaki, za ich pomocą przetniemy przewody miedziane czy też aluminiowe. Ich stalowe zakończenia są mocno zaostrzone, aby przecinanie nie sprawiało żadnego problemu.
szczypce zaciskowe

Inny rodzaj to zaciskacz do kabli, dzięki któremu zaciśniemy konektory czy wtyki modularne. Zamknięte szczypce mają wyżłobione otwory – po otworzeniu dopasujesz je do kabla, a następnie podczas ich zamykania zaciśniesz dany przewód. Niektórzy producenci tak projektują swoje zaciskacze do kabli, aby można je wykorzystać także do zdejmowania izolacji czy przycinania przewodów. Często znajdziemy je w zestawie narzędzi osób zajmujących się pracą przy instalacjach przewodów.

zaciskarka

Szczypce nastawne

Znajdują się na wyposażeniu każdego, kto zajmuje się pracą hydrauliczną – sprawdzą się do różnorakich rur i innych elementów tego typu instalacji. Są wykonane z materiałów odpornych na korozję, jak lita odkuwka matrycowa. Szczypce nastawne mogą także być w skrzynce narzędzi tych osób, którzy zajmują się spawaniem, wierceniem lub też nitowaniem. Wśród różnych rodzajów typu nastawnego na pewno znajdziemy taki, który będzie najbardziej odpowiedni do wykonywanych przez nas prac.

szczypce nastawne

Szczypce wydłużone

To rodzaj szczypiec uniwersalnych, dobrze sprawdzi się do prac wykonywanych przez specjalistów, jak na przykład czynności przy kablach telefonicznych – zostały zaprojektowane z myślą o okablowaniu niewielkich rozmiarów, dlatego umożliwiają pełną precyzję. Szczypce wydłużone występują w dwóch rodzajach: prostym i wygiętym.

szczypce wydluzone