Wkrętak znamy wszyscy pod potoczną nazwą śrubokrętu. To podstawowy element zarówno profesjonalnych, jak i domowych warsztatów, a także zakładów przemysłowych. Każdy wkrętak składa się z dwóch elementów: rękojeści i stalowego grotu o różnych zakończeniach. Warto mieć w swoim domu choć kilka podstawowych rodzajów wkrętaków, aby zabezpieczyć się na wypadek różnych usterek czy konieczności wykonania drobnych prac remontowych. Dziś przedstawiamy rodzaje wkrętaków i tłumaczymy, jakie jest ich zastosowanie.

Klasyfikacja według końcówki:

  • Wkrętaki płaskie – jedne z najstarszych rodzajów wkrętaków, które są dostępne na rynku. Uniwersalne, sprawdzą się do śrub dedykowanych płaskim wkrętakom, czyli tych z pojedynczym podłużnym nacięciem. Nie bez powodu znajdziemy je właściwie w każdej skrzynce z narzędziami – za ich pomocą z łatwością dokręcimy śruby w meblach i domowych akcesoriach. Dostępne są również tak zwane wkrętaki płaskie chronione, stosowane rzadziej i stworzone do specjalnych rodzajów śrub.
wkrętka płaski
  • Wkrętaki krzyżowe – produkowane wyłącznie z myślą o śrubach posiadających krzyżowe nacięcie, czyli dwie linie przecinające się pod kątem prostym. Jest kilka rodzajów wkrętaków krzyżowych, w tym śrubokręty Philips do śrub z tradycyjnym nacięciem krzyżaka, wkrętaki Pozidriv do śrub z dwoma dodatkowymi nacięciami, czy typ Tox z grotem w kształcie charakterystycznej sześcioramiennej gwiazdy. Typ Torx spotykamy coraz częściej, a dzieje się tak dlatego, że śruby z sześcioramienną gwiazdą są wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Dostępny jest także nowy podtyp Torx z dodatkowym otworem. Wkrętaki Torx zyskują na popularności, ponieważ są bardziej stabilne niż zwykłe wkrętaki płasko-krzyżowe i nie wymagają tak dużego nacisku.

Klasyfikacja według przeznaczenia

  • Wkrętaki warsztatowe – zwykle stosowane do standardowych prac warsztatowych, takich jak różnorakie czynności remontowe i tym podobne. Sprawdzają się zarówno w przemyśle, jak i do okazyjnego wykorzystania w domu.
  • Wkrętaki precyzyjne – często znajdziemy je w większych zestawach. Niewielkich rozmiarów wkrętaki stworzono z myślą o urządzeniach nowoczesnej technologii, takich jak smartfony, tablety, smartwatche i tym podobne. Pozwalają na odkręcenie i dokręcenie drobnych śrub tych sprzętów, nie naruszą także ich obudowy czy innych elementów.
  • Wkrętaki do podbijania – często są nimi śrubokręty płaskie chronione. To oznacza, że posiadają mocny i wytrzymały grot, często dłuższy niż w przypadku zwykłych wkrętaków. Wykorzystywane do przemysłowych prac, które wymagają specjalnych narzędzi.
  • Wkrętaki do pracy z instalacjami elektrycznymi i napięciem prądu – czyli typ wkrętaka izolowanego, a także próbnik napięcia. Ten drugi jest szczególnie przydatny, gdyż pozwala ocenić poziom napięcia w gniazdku.