Trudno wyobrazić sobie budowę czy remont domu bez wykorzystania silikonów. Są niezbędne przy każdym elemencie, który musimy uszczelnić. Sprawdzą się do fug, a nawet okien czy części dachu. Na rynku znajdziemy wysokiej jakości silikony, których wybór jest gwarancją skuteczności – wtedy możemy mieć pewność, że silikon pozwoli na trwałe uszczelnianie. Możemy wybierać wśród różnych rodzajów silikonów, dlatego dzisiaj przedstawiamy ich zastosowanie i rodzaje.

Czym jest silikon?

Inaczej bywa nazywany uszczelniaczem, co wskazuje na jego funkcję. Kupujemy go w formie masy, którą wypełniamy miejsca wymagające uszczelnienia: jak na przykład miejsce, w którym zlewozmywak przylega do ściany. Silikony dostępne są w klasycznych tubkach lub w specjalnej kartuszy, czyli podłużnym opakowaniu z aplikatorem – najkorzystniejsze rozwiązanie to umieszczenie go w specjalnym pistolecie do silikonu, dzięki któremu aplikacja masy jest szybka i precyzyjna. Warto także zaopatrzyć się w szpachelkę do silikonu, która pomoże wyrównać nałożoną masę i rozprowadzić ją równomiernie. Następnie spośród różnych typów silikonu musimy wybrać ten, którego potrzebujemy.

Silikon wysokotemperaturowy

Jak wskazuje nazwa, jest to silikon, który dobrze znosi skrajnie wysokie i niskie temperatury. Dobry jakościowo silikon będzie odporny nawet na +380°C, co oznacza, że świetnie nadaje się do pracy przemysłowej. Nie straszne mu urządzenia grzewcze i inne maszyny wymagające środków do zadań specjalnych. Ma także wysoki poziom przyczepności.

Silikon sanitarny

Doskonały do zastosowania w łazienkach. Dostępne są silikony sanitarne neutralne lub kwaśne, a każdy z nich jest odpowiedni do nieco innych rodzajów działań. Silikony kwaśne dobrze sprawdzą się na przykład do fug kafli przy prysznicu lub wannie, gdzie występuje wysoki poziom wilgotności. Minimalizuje ryzyko powstawania grzyba. Z kolei silikony neutralne przydadzą się do fugowania elementów szklanych czy betonowych, oddalonych od źródła wilgoci. Stąd silikon sanitarny neutralny może być odpowiedni na przykład do spoinowania kuchennych mebli.

Silikon wielozadaniowy

Nazywany także silikonem uniwersalnym. Sprawdzi się do wielu różnych powierzchni. Możemy wykorzystać go do muru, powierzchni ceglanych lub drewnianych, a także szkła, ceramiki i metalu. Taki silikon dobrze mieć w zapasie niezależnie od tego, jakie prace wykonujemy. Podobne właściwości i zastosowanie ma także silikon budowlany. Co istotne, taki silikon może być wykorzystany zarówno na zewnętrznej, jak i po wewnętrznej stronie budynku.