Szlifierka kątowa to jedno z urządzeń, które bardzo często znajdują się zarówno w specjalistycznych zakładach naprawczych i budowlanych, jak również w przydomowych warsztatach majsterkowiczów-amatorów. O ile jednak profesjonaliści wiedzą, jak korzystać z nawet najbardziej zaawansowanych, kosztujących ponad dwa tysiące złotych sprzętów, o tyle osoby, które po szlifierkę sięgają po raz pierwszy, mogą zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa – lub po prostu nie zdawać sobie z nich sprawy. Jak bezpiecznie używać szlifierki kątowej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Kiedy warto skorzystać ze szlifierki kątowej?

Szlifierka kątowa doskonale sprawdza się podczas zaawansowanej obróbki mechanicznej różnego rodzaju materiałów. Najczęściej – przede wszystkim w warunkach domowych – wykorzystuje się ją do szlifowania, polerowania, szczotkowania czy usuwania rdzy oraz nierówności, powstałych na skutek spawania czy nieprecyzyjnej pracy.

Na tym jednak nie kończy się funkcjonalność szlifierki kątowej. Bardziej doświadczone osoby wykorzystują to urządzenie także do przecinania kamienia, metalu, betonu czy płytek ceramicznych. Co więcej, z jej pomocą można również wycinać otwory w najróżniejszych płytkach. Do tego są jednak niezbędne specjalne akcesoria, takie jak koronka diamentowa.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas korzystania ze szlifierki

Teraz przechodzimy do sedna sprawy. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób podczas korzystania ze szlifierki kątowej? Zacznijmy od tego, że zanim weźmiesz się do pracy, powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie ma znaczenia to, że „instrukcje są nudne i przecież nikt ich nie czyta”. Chodzi tu o Twoje zdrowie, a szlifierka może wyrządzić wiele szkód. Przeczytaj ją dokładnie, zapoznaj się ze wszystkimi funkcjami urządzenia i zaleceniami producenta.

Sprawa druga – odpowiedni ubiór. Oczywiście, do pracy w garażu czy warsztacie często ubieramy się w dresy i starą bluzę. Pamiętaj jednak, by Twoje ubranie było nie tylko wygodne, ale też przylegało do ciała. Szlifierka nawet przy najprostszych zadaniach pracuje na dużych obrotach, dlatego należy zadbać o to, by strój roboczy nie miał elementów, które mogłyby się wplątać w tarczę. A skoro już jesteśmy przy ubiorze… bardzo ważne są artykuły ochronne BHP. Chodzi tu przede wszystkim o gogle ochronne i nauszniki, ale można użyć również tarczy ochronnej. Niezbędne są również idealnie dopasowane do rozmiaru dłoni rękawice robocze.

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas pracy ze szlifierką kątową, jest miejsce, w którym się znajdujemy i otoczenie. Zwróć uwagę, czy dookoła nie znajdują się przedmioty lub elementy, które mogłyby ulec zapaleniu od odskakujących iskier. Również z uwagi na iskry w pobliżu nie powinno być innych osób.