Szlifierka kątowa to jedno z urządzeń, które bardzo często znajdują się zarówno w specjalistycznych zakładach naprawczych i budowlanych, jak również w przydomowych warsztatach majsterkowiczów-amatorów. O ile jednak profesjonaliści wiedzą, jak korzystać z nawet najbardziej zaawansowanych, kosztujących ponad dwa tysiące złotych sprzętów, o tyle osoby, które po szlifierkę sięgają po raz pierwszy, mogą zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa – lub po prostu nie zdawać sobie z nich sprawy. Jak bezpiecznie używać szlifierki kątowej?

Kiedy warto skorzystać ze szlifierki kątowej?

Szlifierka kątowa doskonale sprawdza się podczas zaawansowanej obróbki mechanicznej różnego rodzaju materiałów. Najczęściej – przede wszystkim w warunkach domowych – wykorzystuje się ją do szlifowania, polerowania, szczotkowania czy usuwania rdzy oraz nierówności, powstałych na skutek spawania czy nieprecyzyjnej pracy.

Na tym jednak nie kończy się funkcjonalność szlifierki kątowej. Bardziej doświadczone osoby wykorzystują to urządzenie także do przecinania kamienia, metalu, betonu czy płytek ceramicznych. Co więcej, z jej pomocą można również wycinać otwory w najróżniejszych płytkach. Do tego są jednak niezbędne specjalne akcesoria, takie jak koronka diamentowa. Ważne, żeby zawsze wybierać akcesoria do szlifierek według ich przeznaczenia. Skoro coś służy do cięcia kamienia, to raczej do metalu tego nie stosujemy!

Jak przygotować się do bezpiecznej pracy ze szlifierką?

Teraz przechodzimy do sedna sprawy. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób podczas korzystania ze szlifierki kątowej? Zacznijmy od tego, że zanim weźmiesz się do pracy, powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie ma znaczenia to, że „instrukcje są nudne i przecież nikt ich nie czyta”. Chodzi tu o Twoje zdrowie, a szlifierka może wyrządzić wiele szkód. Przeczytaj ją dokładnie, zapoznaj się ze wszystkimi funkcjami urządzenia i zaleceniami producenta.

Sprawa druga – odpowiedni ubiór. Oczywiście, do pracy w garażu czy warsztacie często ubieramy się w dresy i starą bluzę. Pamiętaj jednak, by Twoje ubranie było nie tylko wygodne, ale też przylegało do ciała. Szlifierka nawet przy najprostszych zadaniach pracuje na dużych obrotach, dlatego należy zadbać o to, by strój roboczy nie miał elementów, które mogłyby się wplątać w tarczę. A skoro już jesteśmy przy ubiorze… bardzo ważne są artykuły ochronne BHP. Chodzi tu przede wszystkim o gogle ochronne i nauszniki lub zatyczki do uszu, ale można użyć również tarczy ochronnej. Niezbędne są również idealnie dopasowane do rozmiaru dłoni ochronne rękawice robocze.

Kolejnym aspektem, wartym uwagi, podczas pracy ze szlifierką kątową, jest miejsce, w którym się znajdujemy i otoczenie. Zwróć uwagę, czy dookoła nie znajdują się przedmioty lub elementy, mogące ulec zapaleniu od odskakujących iskier. Również z uwagi na iskry w pobliżu nie powinno być innych osób.

Co jeszcze? Stan techniczny sprzętu i akcesoriów? Dokładnie sprawdź, w jakim stanie jest szlifierka, okablowanie i akcesoria do szlifierki. Wystarczy sekunda pracy z wadliwym sprzętem, aby stało się coś złego! Za każdym razem podczas używania szlifierek, dokładnie sprawdź, czy wszystkie elementy są w należytym stanie! Możesz być najlepiej przygotowany do pracy, ale sprzęt który niewłaściwie działa, może wszystko zepsuć, albo i spowodować coś dużo gorszego!

Tarcza szlifierki zawsze powinna być zamontowana właściwie i w znakomitej większości schowana za odpowiednią osłoną w szlifierce!

Zanim zaczniesz pracę ze szlifierką kątową - pamiętaj:

1. Wyznacz odpowiednie miejsce pracy, czyste, bez elementów łatwopalnych i mogących powodować negatywne zdarzenia podczas prac.
2. Wyposaż się w odpowiednią odzież roboczą, zabezpiecz oczy i uszy, stosuj rękawice ochronne. Wystarczy chwila, aby zrobić sobie krzywdę!
3. Zadbaj o to, żeby podczas prac nie kręcili się wokół ludzie - za siebie możesz odpowiadać, za zachowanie innych, nieszczególnie!
4. Zawsze sprzątaj i dbaj o czystość miejsca, w którym odkładasz szlifierkę i sprzęt. Unikaj mokrych, zapylonych miejsc. Nie chcesz, żeby wirnik szlifierki niepotrzebnie zasysał pył i brud. Czyste miejsce na szlifierkę to spokój i bezpieczeńśtwo, także po pracy.

Jak używać szlifierki podczas cięcia, szlifowania i wycinania otworów?

Każdy typ prac ze szlifierką, wymaga nieco innych zachowań i inaczej należy podejść do pracy. Pokrótce opiszę specyfikę każdej z prac i dzięki temu przygotujesz się odpowiednio!

Jak szlifować?

Trzymaj szlifierkę mocno, obiema rękami, jedna na korpusie, druga zaś, na rękojeści bocznej. Trzymaj pozycję szlifierki lekko pod kątem i delikatnie dociskaj do szlifowanej powierzchni. Nie rób tego zbyt mocno, żeby nie zetrzeć szlifowanych elementów za bardzo lub ich nie uszkodzić!

Cięcie i przecinanie szlifierką kątową

Trzymając szlifierkę podczas cięcia i przecinania, pamiętaj o pozycji prostopadłej do materiału, który tniesz. Nie dociskaj tarczy za mocno i nie stosuj zbyt głębokiego cięcia. Inaczej przeciążysz tarczę, co spowoduje odrzut, a w dalszych następstwach pęknięcia, albo uszkodzenie tarczy.

Co jeżeli niechcący zablokujesz tarczę podczas cięcia? Od razu wyłącz szlifierkę. Nie próbuj uwalniać tarczy na siłę - może odskoczyć i zrobić Ci krzywdę!

Wycinanie otworów

Mając odpowiednie akcesoria do szlifierki możesz spokojnie wycinać otwory w płytkach lub materiałach - zależnie od stosowanej tarczy. Do płytek i glazury używaj zawsze diamentowej koronki oraz właściwego mocowania. Otwór wykonujemy zawsze na sucho! Jak trzymać szlifierkę kątową podczas wycinania otworów?

Trzymaj ją lekko pod kątem, wykonując dookolne ruchy - łatwiej wejdziesz w materiał i unikniesz zakleszczenia. Zawsze utrzymuj pozycję od strony osłony, nie zaś tarczy lub koronki.