Szlifierki to jedno z urządzeń, które znacznie ułatwiają ostatni etap obróbki. Jak wskazuje nazwa, służą one po prostu do szlifowania powierzchni. Dzięki sprawnej i odpowiednio dobranej szlifierce sam proces szlifowania może przebiegać bezproblemowo. W tym artykule przybliżamy różne rodzaje szlifierek i ich zastosowanie.

Szlifierki do gipsu i betonu

Są one przeznaczone do obrabiania powierzchni wykonanych z gipsu czy pokrytych gipsem. Poradzą sobie ze szlifowaniem tej niezwykle twardej powierzchni, jednocześnie jej nie uszkadzając. Tarcza takiej szlifierki z powodzeniem pracuje na powierzchni gipsowej. Możemy znaleźć szlifierki gipsowe z systemem odprowadzania pyłu, dzięki czemu łatwiej będzie zachować higienę pracy. To urządzenia o mocnym uchwycie, by osoba je obsługująca mogła stabilnie utrzymać szlifierkę.

Szlifierki do betonu są także nazywane frezarkami do betonu. Zostały tak zaprojektowane, by z radzić sobie z pracą w betonie. Można używać ich w różny sposób – w metodzie na mokro lub na sucho. Z tego typu szlifierki często korzystają specjaliści tacy jak pracownicy budowy. Ponieważ szlifierki przeznaczone są do ostatniego etapu obróbki, również te betonowe są zdolne do pracy z wierzchnią warstwą betonu.
szlifirka do gipsu

Szlifierki kątowe i stołowe

To urządzenia o wysokim poziomie obrotowości. Mają nieco inną konstrukcję niż inne szlifierki, gdyż zostały zaprojektowane z myślą o cięciu metalu. Nadają się również do przecinania innych powierzchni, które są wyjątkowo oporne. Szlifierki kątowe często są wykorzystywane w trakcie remontów, w pracach ogrodowych – można nimi z powodzeniem przeciąć pręt – a także w przydomowym warsztacie czy garażu.

slifierka kątowa

Szlifierki stołowe mogą być używane do wyrównywania lub zaostrzania powierzchni. Dobrze sprawdzą się przy ostrzeniu tarcz czy właśnie ostrzy innych urządzeń. Znaczenie ma chropowatość powierzchni i rodzaj tarczy szlifierki.


Szlifierki mimośrodowe lub oscylacyjne

To kolejne rodzaje szlifierek. Te mimośrodowe łączą sposób działania szlifierek oscylacyjnych z ruchem obrotowym stopy szlifierskiej.
szlifirka mimośrodowa
Z kolei szlifierki oscylacyjne to doskonały wybór dla każdego, kto chce wykonać ostatnie wygładzanie wcześniej szlifowanej powierzchni.

szlifierka oscylacyjna