Wiertarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi. Każdy ją zna i każdy wie, że służy ona do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów przy użyciu poruszającego się z bardzo dużą szybkością wiertła. Większość osób ma również świadomość tego, ze wiertarka przydaje się nie tylko profesjonalnym firmom budowlanym, ale jest także praktycznym elementem wyposażenia domowego warsztatu – z jej pomocą możemy złożyć meble, wywiercić otwory w ścianie czy zainstalować w pomieszczeniu naścienne konstrukcje.

Urządzenie to nie musi jednak ograniczać się tylko do wiercenia. Nie wszyscy wiedzą, że kupując różnorodne akcesoria do wiertarek, można w znaczący sposób poszerzyć zakres jej działania. Jakie zatem części warto mieć w domowym warsztacie? Wybieramy akcesoria do wiertarek.

Zestaw wierteł, czyli praktyczne wyposażenie wiertarko-wkrętarki

Wiertła nie są co prawda potrzebne do tradycyjnych wiertarek, ale już dla posiadaczy wiertarko-wkrętarek są niezbędne. Mając pod ręką zestaw wierteł nie tylko wykonasz najprostsze otwory, ale również bardziej złożone, które umożliwiają obróbkę drewna miękkiego czy płyt wiórowych.

Bity – must have każdego majsterkowicza

Kolejnymi akcesoriami do wiertarek, które w wyposażeniu swojego warsztatu powinien mieć każdy domowy majsterkowicz, są bity. Są to po prostu wymienne końcówki do elektronarzędzi, które umożliwiają wkręcanie i wykręcenie różnego rodzaju śrub i wkrętów.

Wkręcanie lub wykręcenie elementów złącznych za pomocą wiertarko-wkrętarki jest banalnie proste – tak samo jak zakładanie i wymienianie bitów. W sklepach znajdziesz nie tylko pojedyncze bity o konkretnym kształcie i rozmiarze, ale także uniwersalne komplety tych akcesoriów do wiertarek.

Inne akcesoria do wiertarek – zdzieraki, fazowniki i nawiertaki

Wśród akcesoriów do wiertarek i wiertarko-wkrętarek, które również mogą się przydać przy okazjonalnych pracach domowych i ogrodowych, należy wymienić także zdzieraki, fazowniki i nawiertaki. Mające stożkowy, cylindrowy lub kulisty kształt zdzieraki służą do usuwania wierzchniej warstwy obrabianego materiału. Z pomocą fazowników możesz natomiast wykonać pogłębienia w wybranej powierzchni, a używając nawiertaków – stworzyć podstawę pod otwory.

Jak widzisz, posiadanie odpowiednich akcesoriów do wiertarki sprawia, że urządzenie może spełnić również inne funkcje. Dlatego warto zaopatrzyć się nie tylko w wysokiej jakości, zaawansowaną wiertarkę, ale także w komplety bitów czy wierteł.