Podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych i montażowych korzystamy z najróżniejszych urządzeń i elektronarzędzi. Przeznaczenie części z nich jest dość oczywiste, ale wiele sprzętów w powszechnej opinii jest do siebie na tyle podobnych, że mniej doświadczonym osobom trudno ocenić, kiedy lepszym rozwiązaniem będą jedna, a kiedy inne. Do takich urządzeń należą właśnie wiertarki udarowe i młotowiertarki.

Wiertarka udarowa i młotowiertarka to sprzęty, które w powszechnej opinii mają bardzo podobną budowę i przeznaczenie. Co więcej, niektóre osoby dość swobodnie żonglują obiema nazwami, często nazywając wiertarkę udarową młotowiertarką i odwrotnie. Poniżej wskazujemy najważniejsze różnice między oboma produktami.

Wiertarka udarowa – idealna do remontowych prac domowych

Wiertarki udarowe to stosunkowo niewielkie urządzenia, których działanie opiera się na udarze typu mechanicznego. Tego typy sprzęty są dość lekkie, a co za tym idzie – bardziej poręczne, ale do osiągnięcia maksymalnej wydajności udaru niezbędne jest silne dociśnięcie wiertarki do obrabianego materiału.

Materiał, który można potraktować wiertarką udarową, to kolejny aspekt warty odnotowania. Trzeba pamiętać o tym, że wiertarka udarowa – mimo że gwarantuje dużą precyzję – nie nadaje się do regularnego używania w betonie i grubszych płytach. Jej głównym przeznaczeniem jest wiercenie otworów w drewnie, cegle czy metalu. Z tego powodu wiertarka udarowa najlepiej sprawdzi się podczas mniej wymagających, remontowych prac w domu. Często jest wykorzystywana również w stolarstwie, ślusarstwie czy w wykonywaniu instalacji wewnętrznych.

Młotowiertarka – jak działa i gdzie znajdzie zastosowanie?

O ile za działanie wiertarki udarowej odpowiada udar mechaniczny, o tyle młotowiertarka wykorzystuje udar pneumatyczny. Co prawda tak działający udar ma mniejszą częstotliwość, ale duża energia uderzeń sprawia, że praca z młotowiertarką jest bardzo wydajna. Z tego powodu można powiedzieć, że jest ona bardziej wszechstronnym elektronarzędziem – w końcu doskonale poradzi sobie zarówno betonem, kamieniem czy żelbetonem.

Innym atutem młotowiertarki jest fakt, że – w przeciwieństwie do wiertarki udarowej – nie wymaga ona dużej siły docisku. Dzięki temu nawet obrabiania najtwardszych materiałów jest stosunkowo proste. Młotowiertarki nie gwarantują jednak dużej precyzji, więc doskonale nadadzą się do wymagających prac remontowo-budowlanych, ale głównie tych polegających na wierceniu w najtwardszych materiałach czy skuwaniu płytek ze ścian.