Wybór odpowiedniej wiertarko-wkrętarki akumulatorowej jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza przy tak wielu dostępnych na rynku opcjach. W tym artykule pomożemy Ci zrozumieć, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać narzędzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Skupimy się na najważniejszych cechach, które powinny wpływać na Twoją decyzję oraz przedstawimy rekomendacje dla różnych budżetów i zastosowań. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego czego potrzebujesz o wiertarko-wkrętarkach!

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa – na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę?

Moc i napięcie akumulatora

Napięcie akumulatora to jeden z kluczowych parametrów wiertarko-wkrętarki akumulatorowej. Decyduje o mocy urządzenia i jego wydajności. Wiertarko-wkrętarki mogą działać na napięciu od 10,8 V do nawet 36 V. Do prostych prac domowych takich jak montaż mebli lub wieszanie szafek wystarczy wiertarko-wkrętarka o napięciu do 12V. Jeśli planujesz jednak bardziej wymagające zadania, takie jak wiercenie w twardych materiałach czy inne prace budowlane, wybierz model o napięciu 18V lub więcej.

Moment obrotowy

Moment obrotowy określa siłę z jaką wiertarko-wkrętarka może wkręcać śruby i wiercić w twardych materiałach. Im wyższy moment obrotowy, tym mocniejsza wkrętarka. Dla podstawowych prac domowych wystarczy moment obrotowy na poziomie 20-30 Nm. Do bardziej wymagających zadań warto wybrać model oferujący moment obrotowy powyżej 50 Nm.

Typ akumulatora

Najpopularniejsze są akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), które charakteryzują się dużą pojemnością, powolnym samorozładowaniem oraz brakiem niepożądanego efektu pamięci. Są też lekkie, co wpływa na komfort pracy. Alternatywnie dostępne są akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd) oraz niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH), które jednak ustępują Li-Ion pod względem wydajności i żywotności.

Rodzaj silnika

Na rynku dostępne są dwie główne grupy wiertarko-wkrętarek – z silnikiem szczotkowym oraz bezszczotkowym. Dla większości kupujących może to brzmieć dość enigmatycznie, z tego powodu wiele osób zadaje sobie pytanie: która wiertarka lepsza, szczotkowa czy bezszczotkowa? 

Odpowiedź jest prosta – wiertarko-wkrętarki z silnikami bezszczotkowymi zwanymi także BLDC są o wiele bardziej wytrzymałe, niezawodne i ciche. Wszystko przez brak szczotek, które są najszybciej zużywającymi się elementami tradycyjnych silników elektrycznych prądu stałego. 

Oczywiście wiertarko-wkrętarki z silnikami szczotkowymi są tańsze, jednak ich żywotność jest o wiele krótsza i wymagają częstej wymiany szczotek. Podobnie niższa jest ich wydajność podczas pracy gdyż charakteryzują się większymi stratami energii i bardziej się nagrzewają. 

Liczba biegów i regulacja prędkości obrotowej

Wiertarko-wkrętarki mogą mieć jeden, dwa, a nawet trzy biegi. Większa liczba biegów pozwala na lepsze dostosowanie działania wiertarko-wkrętarki do wykonywanej pracy. Warto zwrócić uwagę na modele z co najmniej dwoma biegamiwolnym z wysokim momentem obrotowym do wkręcania śrub oraz szybkim z niższym momentem do wiercenia. Dzięki temu nasza wiertarko-wkrętarka będzie bardzo przydatna w wielu zastosowaniach. 

Warto także, aby nasza wiertarko-wkrętarka wyposażona była w płynną regulację prędkości obrotowej. Dzięki niej możemy bardzo wygodnie kontrolować obroty narzędzia co przekłada się na zwiększoną precyzję oraz wydajniejszą pracę.

Funkcja udaru

Jeżeli planujesz wiercić w twardych materiałach, takich jak beton czy cegła, warto wybrać wiertarko-wkrętarkę z funkcją udaru. Udar znacznie zwiększa efektywność wiercenia w takich materiałach. Ważne jednak, żeby nie używać wtedy standardowych wierteł, które mogą się złamać. Do wiercenia z funkcją udaru stosujmy specjalistyczne wiertła udarowe wykonane z twardszych materiałów.

Jaka wiertarko-wkrętarka z udarem?

Budżetowa

Jeśli szukasz niedrogiej wiertarko-wkrętarki z udarem, rozważ GRAPHITE 58G010. Zasilana jest napięciem 18V i posiada moment obrotowy aż 55 Nm, co sprawia, że jest idealnym wyborem na pierwszą wiertarko-wkrętarkę udarową. Jej funkcja udaru pozwala na skuteczne wiercenie w twardych materiałach, takich jak cegła czy beton. Doskonale sprawdzi się przy własnoręcznym remontowaniu domu.

Uniwersalna

Dla bardziej wszechstronnych zastosowań, idealnym wyborem będzie wyższy model GRAPHITE 58G020. To urządzenie o napięciu 18V i momencie obrotowym 58 Nm, które poradzi sobie zarówno z wierceniem w drewnie, jak i w betonie. Model 58G020 posiada silnik bezszczotkowy, który znacznie zwiększa niezawodność urządzenia i sprawia, że idealnie nadaje się ono do ciężkich zadań. Silnik bezszczotkowy świetnie sprawdza się także w zapylonym środowisku i sprawia, że narzędzie ma bardziej kompaktowe wymiary. Funkcja udaru oraz solidna konstrukcja sprawiają, że jest to niezawodny sprzęt do różnorodnych prac budowlanych.

Najlepsza 

Jeśli potrzebujesz najwyższej jakości wiertarko-wkrętarki z udarem, wybierz NEO Tools 4-616. Ten model oferuje kompatybilność z akumulatorami systemu Energy+ i moment obrotowy aż 100 Nm! Zapewnia mu to wyjątkową moc i wydajność. Jest to narzędzie idealne do profesjonalnych zastosowań kiedy potrzebna jest solidność i duży moment obrotowy. Dodatkowo w zestawie znajduje się poręczny uchwyt, który niezwykle ułatwia pracę.

Jaka wiertarko-wkrętarka do domu?

Dla domowych majsterkowiczów, którzy potrzebują wiertarko-wkrętarki do prostych prac, takich jak montaż mebli czy drobne naprawy, wystarczy model o niższym napięciu i mniejszym momencie obrotowym. 

Budżetowa

Jeśli szukasz taniej wiertarko-wkrętarki do zastosowań domowych to dobrze trafiłeś! W naszym sklepie posiadamy doskonałą i niezawodną wiertarko-wkrętarkę GRAPHITE, która idealnie sprawdzi się we wszelkich pracach w domu. Model ten oferuje dwa biegi i wystarczającą moc do większości zadań domowych, a jego cena jest bardzo przystępna, co czyni go świetnym wyborem dla każdego majsterkowicza.

Uniwersalna

Jeżeli potrzebujesz wiertarko-wkrętarki, która poradzi sobie zarówno z prostymi, jak i bardziej wymagającymi zadaniami, rozważ zakup modelu VERTO 20V. To wszechstronne urządzenie o napięciu 20V i momencie obrotowym do 44 Nm, które jest lekkie i łatwe w użyciu. Doskonale nadaje się do montażu mebli, drobnych napraw oraz innych codziennych zadań, oferując przy tym niezawodność i długą żywotność. W zestawie znajdują się dwa akumulatory oraz ładowarka dzięki czemu nigdy nie zabraknie Ci zasilania.

Najlepsza

Dla tych, którzy poszukują najwyższej jakości wiertarko-wkrętarki do użytku domowego wraz z zestawem niezwykle przydatnych akcesoriów, polecamy wiertarko-wkrętarkę GRAPHITE Energy+ wraz z 109 akcesoriami. Ten model charakteryzuje się wysoką wydajnością dzięki litowo-jonowemu akumulatorowi 18V i momentowi obrotowemu sięgającemu 44 Nm. Jest to narzędzie, które sprosta nawet najbardziej wymagającym zadaniom, zapewniając jednocześnie wygodę i łatwość użytkowania dzięki funkcjonalnej metalowej walizce, w której przechowasz wiertarko-wkrętarkę oraz wszystkie swoje wiertła, bity i akumulatory. Kupując ten zestaw już nigdy nie będziesz się martwić o brak bitów czy wierteł!