Zima to okres, w czasie którego nasza aktywność w ogrodzie jest mocno ograniczona. Nie trzeba wówczas podlewać roślin i kwiatów, kosić trawnika czy docinać gałęzi – porządkowanie działki ogranicza się właściwie do zabezpieczenia przed mrozem roślin oraz ewentualnego odśnieżania. Skoro narzędzia ogrodnicze w okresie od grudnia do lutego nie będą potrzebne, warto je odpowiednio zabezpieczyć tak, by wraz z nadejściem wiosny znów można było z nich komfortowo korzystać.

Zabezpieczanie urządzeń do podlewania, czyli zimowa podstawa

Największym wrogiem wszelkiego rodzaju urządzeń, akcesoriów i narzędzi ogrodniczych w okresie zimowym jest oczywiście niska temperatura i wilgoć. Szczególnie narażane na ich oddziaływanie są te urządzenia, które służą do nawadniania trawników i podlewania kwiatów i krzewów, czyli zraszacze, pistolety, krany i węże ogrodowe. Pozostawione wewnątrz tych sprzętów kropelki wody mogą podczas mroźniejszych dni zamarzać, a co za tym idzie – powiększać swoją objętość i od środka „rozsadzać” uszczelki, węże i rury.

W celu zapobiegnięcia takim nieprzyjemnym sytuacjom odetnij wszystkie wymienione narzędzia ogrodnicze od dopływu wody. Najlepiej jest profilaktycznie wykonać wszystkie czynności, takie jak zamknięcie zaworu odprowadzającego wodę do ogrodu, a następnie odkręcić wszystkie krany, tak, by nagromadzona woda w całości wypłynęła na zewnątrz. Narzędzia ogrodnicze, takie jak zraszacze, węże i końcówki do podlewania należy też oczyścić z zabrudzeń i umieścić w suchym, ciepłym pomieszczeniu.

Jak przechowywać zimą narzędzia ogrodnicze do cięcia i kopania?

Podobnie należy postępować z narzędziami ogrodniczymi do kopania i przycinania, takimi jak nożyce trawy i żywopłotu czy sekatory do gałęzi. Przede wszystkim na koniec sezonu letniego powinny one zostać dokładnie opłukane wodą i oczyszczone z ziemi, resztek liści i traw. W miejscach, w których da się zauważyć pozostałości żywicy można użyć rozpuszczalnika.

Jeśli chcesz, by Twoje narzędzia ogrodnicze były zdatne do użytkowania przez długi czas, dobrze jest na zimę wykonywać regularną konserwację. Jest to o tyle proste, że wystarczy zabezpieczenie miejsc ruchomych w nożycach i sekatorach, na przykład poprzez przetarcie ich specjalnym preparatem.

Wszelkie narzędzia ogrodnicze do cięcia i kopania powinny być – tak samo jak urządzenia do nawadniania – przechowywane w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Poza tym warto włożyć je do futerałów, jeśli takowe były dołączone do narzędzi podczas zakupu.