Każdy, kto zajmuje się wykonywaniem prac przemysłowych w magazynach czy warsztatach, wie, jak istotne jest bezpieczeństwo. Nie bez powodu przechodzimy szkolenia BHP, aby przestrzegać jego norm. W tym artykule przedstawiamy przykłady niezbędnego wyposażenia, które pomaga osobom pracującym utrzymać właściwy poziom bezpieczeństwa.

Ochrona ciała i głowy

Czyli podstawowa kategoria przedmiotów BHP. Dzięki nim mamy pewność, że nie narażamy się na rany i inne uszkodzenia części ciała. Wtedy pracujemy bardziej efektywnie, a nasza wydajność jest większa. Podstawą są więc wygodne elementy odzieży, które umożliwiają pełną swobodę ruchów, a także specjalne kamizelki odblaskowe – to one sprawią, że pracownik jest widoczny dla otoczenia. Są szczególnie przydatne do pracy w porze nocnej czy też prac remontowych i budowlanych na drodze, gdzie pracownik musi być widoczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niezwykle istotna jest również właściwa ochrona głowy, która zabezpieczy przed ewentualnym uszkodzeniem.

Ochrona słuchu, wzroku i inne

Przy wielu pracach remontowych i budowlanych musimy radzić sobie z bardzo wysokim poziomem hałasu. Specjaliści ostrzegają, że najwyższy bezpieczny poziom dźwięku to 85 dB, a przy 110 dB odczuwamy ból. Dlatego każdy, kto pracuje w hałaśliwym otoczeniu, musi zabezpieczyć swój słuch. Narzędzia takie jak na przykład młot pneumatyczny wymagają zaopatrzenia się w specjalne nauszniki przeciwhałasowe, a przy nieco niższym poziomie hałasu mogą wystarczyć same piankowe zatyczki do uszu. Dostępne na rynku nauszniki przeciwhałasowe są dedykowane konkretnym poziomom hałasu, dlatego wystarczy, że wybierzesz odpowiednie dla wykonywanych przez siebie prac nauszniki.

Ważna jest także ochrona wzroku. Tutaj możemy zdecydować się na tak podstawowe akcesorium jak specjalne okulary ochronne, wykonane z wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia poliwęglanu. Mamy również możliwość wyboru specjalnej osłony całej twarzy, jeżeli sama ochrona wzroku nie jest wystarczająca.

Warto również pamiętać o rękawicach ochronnych czy nakolannikach żelowych, skórzanych lub specjalnych piankach na kolana. Wszystkie te przedmioty pozwolą na stworzenie bezpiecznego środowiska pracy.