Wiosna to czas kiedy wyciągamy z garażów i piwnic rowery. Piękna pogoda zachęca do wycieczek rowerowych, a także do tego aby wykorzystywać ten pojazd w podróży do pracy czy szkoły. Jednak żywotność roweru zależy od tego, w jaki sposób o niego dbamy. Po zimie należy dokładnie sprawdzić rower, warto wykonać kilka działań, które go usprawnią.

Dokładnie wyczyść rower

Ważne jest to, aby usunąć kurz i brud oraz drobne śmieci, jak na przykład listki czy gałęzie – ich nagromadzenie może wpłynąć na działanie łańcucha oraz kół. Do czyszczenia roweru warto używać sprawdzonych i przeznaczonych do tego środków. Dzięki temu będziesz pewny, że nie uszkodzisz ważnych części, na przykład łożyska. Usuń błoto, kurz i wszystkie nieczystości. Warto także nasmarować łańcuch – po całej zimie smar najpewniej zaschnął. Należy więc dokładnie wyczyścić łańcuch i nasmarować go. Do czyszczenia starego smaru najlepsza będzie benzyna.

Sprawdź jak działa!

Koniecznie należy sprawdzić to, w jakim stanie są hamulce oraz przerzutki. Podczas bezczynności linki mogły się poluzować i właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu na przetestowanie ich funkcjonowania i regulację.

Opony

Pierwszym krokiem jest weryfikacja tego, czy nie uszło z nich powietrze. Jeśli tak się stało, należy sprawdzić czy pojawiły się dziury oraz pęknięcia, czy też dopompowanie powietrza wystarczy. Przejedź się kawałek i zobacz czy przyczepność jest odpowiednia i czy koła są w dobrym stanie. Jeśli zauważysz jakieś problemy – zanieś rower do warsztatu.

Światła rowerowe

Światła warto sprawdzić nie tylko biorąc pod uwagę ewentualny mandat, ale także dla swojego bezpieczeństwa. Rower po zmroku może być całkowicie niewidoczny dla kierowców. Dlatego sprawdź natężenie świateł i zweryfikuj czy działają poprawnie.

Podsumowanie

Słońce, wysoka temperatura i zieleń zachęcają do tego, aby wskoczyć na rower i wybrać się na wycieczkę. Jednak aby wyprawa była bezpieczna i przyjemna należy sprawdzić stan roweru. Dokładna weryfikacja wszystkich elementów pozwoli ocenić jego stan. Po wykonaniu podstawowych prac związanych z przygotowaniem roweru na nowy sezon, można z radością i spokojem wykorzystywać go każdego dnia. Warto  także przed jazdą także odkręcić siodełko, wyczyścić je, a po ponownym przykręceniu wyregulować. Wszystkie potrzebne narzędzia i preparaty do roweru kupisz na mpm-24.pl. Pamiętaj, że jeśli zauważysz coś niepokojącego, najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie roweru do warsztatu.