Trudno wyobrazić sobie pracę na budowie, konstrukcji i w innej przestrzeni przemysłowej bez odpowiedniego BHP. Wiemy, że nasze bezpieczeństwo to automatyczna gwarancja wydajniejszej i bardziej efektywnej pracy. Jednak czym właściwie jest BHP i dlaczego musimy go przestrzegać? W tym artykule dokładnie wyjaśniamy, czym jest BHP i co może być przydatne do spełnienia wszystkich jego wymogów.

Skąd wzięło się BHP?

Bezpieczeństwo w warunkach industrialnych stało się istotną kwestią w XIX wieku, kiedy nastąpiła rewolucja przemysłowa. Rozwój industrialny dał ogromne możliwości przemysłowi, ale po stworzeniu kolejnych miejsc pracy należało poczynić kroki ku zabezpieczeniu osób pracujących.

Nie inaczej jest dzisiaj – bogaty wybór różnego rodzaju artykułów BHP to odpowiedź na zapotrzebowanie pracowników wielu różnych branż. Współczesna technologia pozwala na zaopatrzenie się w celu zabezpieczenia podczas wykonywania różnych czynności w pracy.

Jakie warunki BHP należy spełnić w Polsce?

Instytucją sprawującą pieczę nad BHP w Polsce jest Państwowa Inspekcja Pracy, i to właśnie na ich stronie internetowej znajdziemy dokładne wytyczne dla każdego rodzaju przemysłu. Należy pamiętać, że odmienne przepisy obowiązują górników, osoby pracujące na wysokościach, mechaników samochodowych, rolników, pracowników zakładów gazowych i wielu innych branż. Rozwój technologii daje możliwość dużego zróżnicowania oferty BHP. Warto zaznaczyć, że każdy zakład pracy przemysłowej może spodziewać się kontroli Państwowej Inspekcji Pracy lub Sanepidu, czyli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Jakie wyposażenie BHP warto wybrać?

Są takie artykuły, które sprawdzą się w różnych branżach. Poniżej znajdziesz kilka proponowanych elementów wyposażenia BHP – zarówno tego uniwersalnego, jak i dedykowanego konkretnym branżom:

  • Rękawice brukarskie – powinny być na tyle wytrzymałe, abyśmy nie ryzykowali sytuacji, w której dojdzie do zranienia dłoni. Powinny mieć specjalną gumkę, która utrzyma je na naszych rękach nawet podczas intensywnych prac. Jednocześnie muszą być wygodne i pozwalać skórze oddychać, ponieważ często zdarza się, że mamy je na dłoniach przez wiele godzin bez przerwy.
  • Okulary ochronne – niezbędne na terenie prac budowlanych, w warsztatach, pracach drogowych i wielu innych okolicznościach. Ochrona wzroku jest jedną z podstawowych kategorii wyposażenia BHP, ponieważ w pracach przemysłowych ryzyko uszkodzenia wzroku, np. opiłkiem, jest bardzo duże. Wśród wielu modeli z łatwością znajdziemy najlepsze okulary dla nas.
  • Ubrania ochronne – kamizelki, koszulki, kombinezony. Na rynku dostępnych jest wiele elementów odzieży ochronnej, w tym praktyczne odblaskowe i neonowe kamizelki, które zwiększają widoczność pracowników na terenie zakładu lub budowy.