Funkcjonalne narzędzia budowlane

 

Narzędzia budowlane to rodzaj drobnych przedmiotów, bez których trudno wykonać jakąkolwiek pracę budowlaną. Dlatego warto zapoznać się z ich rodzajami i wybrać odpowiednie narzędzia, które pomogą sprawniej i szybciej wykonać daną pracę. W tym artykule przedstawiamy zastosowanie i przeznaczenie szpachli, pędzli i wałków.

Szpachle

Możemy wybierać różne szpachle, zależnie od potrzeb. Szpachla malarska to dobry wybór dla każdego, kto przygotowuje powierzchnię pod prace malarskie. Szpachla ze stali nierdzewnej pozwoli na nałożenie i równomierne rozprowadzenie masy budowlanej na wybranej ścianie.


Tego typu narzędzie dostępne jest w różnych kształtach – możesz więc wybrać takie, które będzie najbardziej odpowiednie dla wykonywanej pracy malarskiej. Dostępne są również szpachle to sztablatury, które służą do pracy z gipsem. Za ich pomocą możesz nałożyć gładź gipsową lub pracować z tynkiem, wyrównując go odpowiednio, dzięki czemu zyskasz podstawę do dalszych prac. Kolejnym rodzajem jest szpachla fasadowa, również przeznaczona do pracy wykończeniowej, jak i tynkarskiej.

Pędzle i wałki

To kolejne podstawowe narzędzie przeznaczone do prac budowlanych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pędzli, dlatego możesz wybrać dokładnie te, które będą odpowiadać Twoim wymaganiom. Mamy więc mniejsze pędzle uniwersalne płaskie, przydatne do pokrywania powierzchni lakierami czy bejcami. Warto pamiętać, że mamy do wyboru pędzle z różnym włosiem – sztucznym, naturalnym czy też ich mieszanką. Dostępne są także specjalne pędzle kaloryferowe czy pędzle angielskie. Pędzle okrągłe sprawdzają się w pracy z farbą czy lakierem.

Kolejne narzędzie przydatne w pracach malarskich to wałek. Dobrany w sposób odpowiedni do powierzchni, na której będziemy pracować, pozwoli na sprawne i bezproblemowe pokrycie jej farbą. Mamy wałki malarskie gąbkowe z lekkimi uchwytami czy większe wałki z rolką z mikrowłókna. Te drugie są przeznaczone do pokrywania powierzchni lakierem czy bejcą. Kiedy planujemy malowanie za pomocą wałka, powinniśmy także wybrać pasującą rozmiarem kuwetę malarską – taki przedmiot znacznie ułatwi prace malarskie.

pedzle