Wbijanie gwoździ w konstrukcje drewniane czy stalowe blachy to jedna z najczęściej wykonywanych czynności podczas prac montażowych, budowlanych i remontowych. Przez wiele lat wykorzystywano do tego młotki. W pewnym momencie te podstawowe narzędzia do warsztatu stały się jednak wypierane przez gwoździarki. Dzisiaj zamiennie korzysta się zarówno z jednych narzędzi, jak i drugich. My podpowiadamy, kiedy należy wybrać gwoździarkę, a kiedy młotek.

Młotki – jakie zalety i wady mają te narzędzia do warsztatu domowego?

Młotek to jedno z podstawowych narzędzi do warsztatu domowego lub profesjonalnego zakładu. Jego niewątpliwą zaletą jest wygoda użytkowania i możliwość szybkiego przyswojenia nauki obsługiwania go. Młotek przydaje się najczęściej podczas montażu prostych mebli, nieskomplikowanych prac montażowych oraz remontów.

Wiele osób, które na co dzień korzystają z młotków, przekonują, że te ręczne narzędzia do warsztatu gwarantują im większą kontrolę nad procesem mocowania. Pewny chwyt młotka oraz „wyczucie” gwoździa sprawiają, że monterzy łatwiej zyskują pewność, że gwóźdź jest wbity wystarczająco głęboko.

Jako narzędzia do warsztatu, w którym sporadycznie wykonuje się proste prace, z pewnością zdają egzamin celująco, ale już podczas bardziej skomplikowanych prac monterskich i remontowych mogą nie być tak wydajne. Używanie ich na dłuższą metę może być po prostu mało wydajne i czasochłonne.

Plusy i minusy korzystania z gwoździarki

O ile młotek ma dość ograniczone pole działania, o tyle gwoździarka doskonale sprawdzi się podczas różnego typu prac – wykorzystuje się ją nie tylko podczas deskowania i montażu drzwi, mebli, palet czy palet, ale również do prac dekarskich. Gwoździarki dysponujące większą mocą znakomicie sprawdzają się również przy łączeniu materiałów, takich jak metal, drewno czy stal.

Wielu doświadczonych pracowników zakładów i monterów uważa, że praca gwoździarką jest tak samo wygodna i precyzyjna, jak wykonywanie mocowań przy pomocy młotka. Trzeba jednak zaznaczyć, że do osiągnięcia takiej wprawy niezbędne jest nie tylko pewne doświadczenie w pracy z tymi narzędziami do warsztatu, ale również wybranie najlepszego dla siebie modelu. W takich warunkach gwoździarki rzeczywiście umożliwiają sprawną i znacznie szybszą pracę niż w przypadku młotka.

Trzeba jednak pamiętać, że gwoździarka może być również narzędziem dość niebezpiecznym. Z tego powodu z pewnością nie jest ona idealna dla każdego. Powinny z niej korzystać wyłącznie osoby wprawione i doświadczone w pracach monterskich i remontowych.