Gwoździarka – jak działa i czy warto ją kupić?

Nawet najprostsze prace remontowe i budowlane często wiążą się z koniecznością wbijania wielu gwoździ. Każdy, kto choć raz mierzył się z tym zajęciem, wie, że praca z kilkudziesięcioma gwoździami, młotkiem i drewnem bywa nie tylko mozolna i czasochłonna, ale również może wiązać się z siniakami i kontuzjami.

Rozwiązaniem tego problemu jest gwoździarka, czyli elektronarzędzie, które umożliwia szybkie i komfortowe wbijanie gwoździ. Jest ona zatem przydatna nie tylko w przypadku profesjonalnych firm budowlanych, ale również w przypadku majsterkowiczów-amatorów, którzy tylko okazjonalnie oddają się pracom remontowym. Chociaż kupno zaawansowanej gwoździarki wiąże się z wydatkiem minimum 1000 zł, najtańsze modele można kupić już za około 500 zł. Czy zatem warto kupić to urządzenie?

Jak działa gwoździarka?

Gwoździarka nazywana jest także pistoletem do gwoździ, co dość precyzyjnie opisuje jej działanie. Urządzenie jest wyposażone w magazynek na gwoździe, który może mieć konstrukcję bębnową lub podawać gwoździe przy użyciu taśmy. W obu przypadkach idea jest jednak taka sama – z magazynka gwóźdź zostaje z dużą mocą wypchnięty na zewnątrz tak, by został osadzony w materiale na ustaloną wcześniej głębokość.

Gwoździarki można podzielić ze względu na rodzaj zasilania. W sklepach spotkamy się zatem z urządzeniami pneumatycznymi, gazowymi i akumulatorowymi, przy czym to te pierwsze są najczęściej wykorzystywane w pracach domowych. Od rodzaju i jakości modelu zależy także sterowanie gwoździarką oraz pojemność magazynka. Niektóre modele pneumatyczne umożliwiają wyrzucanie gwoździ zarówno za pomocą spustu, jak i przez ustawienie odstępów czasowych, w jakich gwoździe mają być wypychane. Pojemność magazynku waha się natomiast od stu do trzystu gwoździ.

Czy warto kupić gwoździarkę?

Modele kosztujące ponad 1000 zł przeznaczone są raczej do specjalistycznych prac, więc można przyjąć, że kupno takiego urządzenia do sporadycznych, domowych prac będzie niezbyt opłacalne. A co z najtańszymi urządzeniami o wartości 500 zł? Wielu osobom nawet taka kwota może wydawać się zbyt duża, więc trzeba samemu odpowiedzieć sobie na pytania: Jak często wykonuję prace remontowe i montażowe? Czy wbijanie gwoździ sprawia mi problemy? Jeśli ocenisz, że gwoździarka mogłaby Ci się przydać do prac domowych i ogrodowych, z pewnością będziesz z niej zadowolony. Tym bardziej, że choć urządzenie to kosztuje niemało, to na pewno posłuży Ci przez wiele długich lat.