Rower jest niezwykle popularnym środkiem komunikacyjnym. Pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji, zapewnia niezbędną dla zdrowia codzienną dawkę aktywności fizycznej, dzięki czemu nasz organizm zyskuje dawkę endorfin – hormonów szczęścia. Dodatkowo, eksploatacja roweru jest tańsza niż użytkowanie samochodu. Rower pozwala nam także uniknąć jeżdżenia w zatłoczonych tramwajach i spóźniających się autobusach. Warto jednak pamiętać, że o rower należy odpowiednio dbać. W tym artykule podpowiadamy, jakie czynności pomogą właściwie zadbać o naszego dwukołowca.

Regularne czyszczenie roweru

Zwłaszcza w okresie wczesnej jesieni i wczesnej wiosny musimy uważać na błoto, podmokłą ziemię, kałuże, deszcz i inne przeszkody wynikające z warunków atmosferycznych. Aby resztki błota i inne zabrudzenia nie zaschły na ramie i kołach roweru, musimy oczyszczać pojazd po każdym tego typu zabrudzeniu. Jeżeli tego nie zrobimy, trudno będzie nam doczyścić go później. W tym celu możemy wykorzystać po prostu ciepłą wodę, mydło i delikatną szmatkę czy gąbkę. Jednak polecane są również specjalne preparaty do czyszczenia roweru. Posiadają składniki, które pomagają usunąć brud bez ryzyka uszkodzenia lakieru ramy. Jeżeli masz problem z doczyszczeniem przerzutek, szprych czy łańcuchów, możesz postawić na specjalny spray do rozpuszczania błota i tłustych zabrudzeń. Z łatwością usuniesz nieczystości nawet w trudno dostępnych miejscach.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Wszyscy wiemy, że pozostawienie roweru przed sklepem czy pod blokiem może niestety poskutkować zniknięciem pojazdu – zwłaszcza dobrze wyposażone rowery są łakomym kąskiem dla złodziei. Dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria zabezpieczające. Są przydatne niezależnie od tego, czy rower jest dla Ciebie codziennym środkiem do przemieszczania się, czy wybierasz go głównie na rekreacyjne wycieczki. Do wyboru mamy zabezpieczające zapięcia rowerowe w różnej postaci. Możemy zdecydować się na zapięcie z kłódką na kluczyk czy też specjalną kłódkę z szyfrem. Dostępne są zapięcia typu U czy też dłuższe zapięcia w formie linki rowerowo-motocyklowej. Ważne, aby zapięcie było wytrzymałe i jednocześnie pozwoliło nam bez problemu przypiąć rower do słupa czy też stojaka na rowery.

Bezpieczeństwo podczas jazdy

Kolejny rodzaj akcesoriów, które przydadzą się wszystkim rowerzystom, są dodatki zabezpieczające nas w trakcie jazdy. Musimy wyposażyć rower w oświetlenie pozwalające na bezpieczną jazdę w nocy lub w zimowe wieczory. Oprócz oświetlenia na rower możesz zaopatrzyć się w elementy odblaskowe na plecaku, czy specjalną fluorescencyjną kamizelkę. Bezpieczeństwo podczas jazdy to także wybór odpowiedniego kasku.

Dbanie o swoje bezpieczeństwo i stan roweru pozwoli Ci cieszyć się jazdą zawsze wtedy, kiedy tylko chcesz.