Są takie sprzęty, które przydadzą się w każdym przydomowym warsztacie lub podstawowej skrzynce z narzędziami – niezależnie od tego, czy pasjonujesz się majsterkowaniem, czy potrzebujesz jedynie elementu wyposażenia na wypadek różnych usterek lub drobnych prac remontowych. Jednym z tego typu urządzeń jest wkrętarka, która znacznie ułatwia różnorakie prace. W tym artykule radzimy, jak możesz dobrać najlepszą dla Ciebie wkrętarkę.

Jakie rodzaje wkrętarek możemy wybrać?

Jak wskazuje nazwa, służy ona do wkręcania – pomaga nam dokręcić śrubki i wywiercić otwory. Są dwa podstawowe rodzaje wkrętarek, na które możesz się zdecydować:

  • Wkrętarka sieciowa – musimy podłączyć ją do źródła elektryczności. Mamy więc pewność, że wiertarka będzie bezproblemowo pracować przez cały czas użytkowania, jednak trzeba mieć na uwadze, że podłączony przewód ogranicza naszą mobilność podczas pracy z wkrętarką sieciową. Wkrętarka sieciowa często ma większą moc pracy niż wersja akumulatorowa.
  • Wkrętarka akumulatorowa – jej największą zaletą jest mobilność i lekkość. Wkrętarki akumulatorowe możemy uruchamiać niezależnie od dostępności do źródła prądu, ponieważ naładowany akumulator pozwala na bezproblemową pracę z wkrętarką przez określony czas. Wkrętarki akumulatorowe często mają mniejszy rozmiar, dlatego łatwo przechowywać je w domowej skrzynce z narzędziami. Musisz jednak pamiętać, aby regularnie ładować jej akumulator.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze wkrętarki?

Aby nie zagubić się w gąszczu danych technicznych, pomagamy wskazać istotne parametry, na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

  • Zasilanie wkrętarki akumulatorowej – dostępne są trzy rodzaje zasilania: niklowo-kadmowe, niklowo-metalowo-wodorowe i litowo-jonowe. Obecnie najczęściej spotykamy ten ostatni rodzaj, ponieważ sam akumulator jest lekki z uwagi na wykorzystane do jego produkcji tworzywo. Dzięki temu możemy swobodnie korzystać z wkrętarki akumulatorowej bez użycia dużej siły.
  • Moc wkrętarki – jak wspomnieliśmy powyżej często wkrętarki sieciowe mają większą moc, niż wkrętarki akumulatorowe. Dobieramy więc moc zależnie od prac, jakie chcemy wykonywać – dokręcanie drobnych śrubek czy wiercenie niewielkich otworów może odbyć się z wykorzystaniem niewielkiego nakładu mocy. W skrócie: im większą moc może osiągnąć wkrętarka, tym twardsze materiały jesteśmy wstanie przewiercić.
  • Napięcie – stosujemy zasadę podobną przy doborze mocy. Im większe, tym w twardszym materiale możemy wiercić. Największa moc to 18V i więcej.