Opony do skutera są jednymi z najbardziej kluczowych elementów tego pojazdu. Są podstawą bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz osiągów w skuterze. Dobór odpowiedniego ogumienia jest niezwykle istotny, dlatego warto poświęcić mu nieco czasu i uwagi. W tym artykule przedstawimy szczegółowe informacje, które pomogą Ci w wyborze idealnych opon do Twojego skutera niezależnie od tego czy jest to skuter o pojemności silnika 125cm3, 50cm3 czy też model retro. 

Rodzaje opon do skuterów

Opony do skutera podzielone są na dwa podstawowe rodzaje: dętkowe i bezdętkowe. Każdy z nich ma pewne określone cechy, które warto znać przed wyborem idealnych opon do swojego skutera. 

Dętkowe

Opony dętkowe to klasyczny typ opon do skutera. Wykorzystywane są od bardzo wielu lat i wciąż cieszą się pewną popularnością, mimo oczywistych wad. Ich cechą charakterystyczną jest, jak sama nazwa wskazuje – posiadanie dętki, w której znajduje się powietrze. Wskutek tego, opony dętkowe są wrażliwe na uszkodzenia. W momencie przebicia, dętka bardzo szybko traci zawarte w niej powietrze uniemożliwiając dalszą jazdę.

Zaletą opon dętkowych jest ich łatwa dostępność oraz niższa cena.

Bezdętkowe

Opony bezdętkowe pozbawione są większości wad swojego starszego poprzednika. Jest to nowoczesny typ opon, które są znacznie bardziej odporne na przebicie od modeli z dętką. W przypadku uszkodzenia opony, wciąż, przez pewien czas, możliwa jest jazda. Jest to spowodowane tym, że opona bezdętkowa znacznie wolniej traci ciśnienie niż tradycyjna opona dętkowa.

Rozmiary opon do skutera

Zdecydowanie najważniejszym z parametrów opon skuterowych jest ich rozmiar. Jest on kluczowy zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i prawidłowej eksploatacji skutera. Ważnym jest, aby wybrać opony o odpowiednim rozmiarze.

Informacje o rozmiarze opon do danego modelu skutera powinny znajdować się w dokumentacji producenta, można także sprawdzić jakie opony są obecnie zamontowane w skuterze i na tej podstawie dobrać rozmiar nowych. Pamiętajmy jednak, żeby mieć pewność, że aktualne opony są odpowiedniej wielkości.

Rozmiar opony oznaczany jest w postaci trzech liczb. Jako przykład można podać dostępny w naszym sklepie model firmy Journey – opona ta oznaczona jest jako 130/70-12. Oznacza to, że opona ma 130mm szerokości, jej wysokość wynosi 70% szerokości, czyli 91mm, a średnica to 12 cali. Dzięki takiemu zakodowaniu rozmiarów opony można w bardzo łatwy sposób odnaleźć pożądany wymiar.

Oznaczenia na oponach do skutera

Równie ważną kwestią są także dodatkowe oznaczenia opon. Zawierają wiele przydatnych informacji na temat charakterystyki danego ogumienia do skutera. Dzięki znajomości tych oznaczeń możemy wiedzieć jakie dobrać opony do skutera 125, czy nawet do jednośladu służącego do jazdy w terenie.

Indeks nośności i indeks prędkości opon do skutera

Wybierając oponę do skutera należy sprawdzić jakie jest jej maksymalne obciążenie. W tym celu weryfikujemy tzw. indeks nośności. Jest on przedstawiony w postaci dwóch cyfr w sąsiedztwie litery, np. 56J – dwie pierwsze cyfry oznaczają nośność danej opony, w tym przypadku 224kg. 

W naszym serwisie dostępna jest tabela indeksu nośności opon, dzięki której sprawdzisz dokładnie nośność dowolnej, wybranej opony.

Litera J w tym kodzie oznacza indeks prędkości, czyli maksymalną prędkość jazdy na danej oponie, w przypadku J jest to 100km/h. W oponach do skutera indeks prędkości zwykle przedstawia się w postaci liter od J do W odpowiadającym prędkościom od 100km/h do 270km/h.

W celu sprawdzenia prędkości maksymalnej opon do skutera polecamy skorzystać z naszej tabeli indeksów prędkości opon.

Co oznaczają kody TT i TL? 

Na każdej oponie do skutera występuje oznaczenie TL lub TT. Jest to informacja o tyle ważna, że warunkuje w dużej mierze właściwości opony. Oznaczenie TL (z angielskiego tubeless) informuje o tym, że dana opona jest bezdętkowa. TT (tube type) oznacza natomiast, że opona wymaga dętki

Oznaczenia B oraz R na oponie do skutera

Konstrukcje opon skuterowych można podzielić na dwie główne grupy. Opony diagonalnie opasane oraz radialne.

Litera B na oponie oznacza, że jest to konstrukcja diagonalnie opasana, popularnie takie opony nazywa się diagonalnymi. Opony diagonalne charakteryzują się lepszym tłumieniem wszelkich nierówności na drodze, są więc perfekcyjnym wyborem do jazdy po drogach gruntowych lub w terenie.

R z kolei oznacza oponę radialną, czyli rodzaj ogumienia, który bardzo dobrze sprawdza się przy wysokich prędkościach i na zakrętach na równej drodze. Tego rodzaju opony nie odkształcają się i gwarantują dużą przyczepność i stabilność podczas szybkiej jazdy.

Data produkcji opony do skutera – jak ją sprawdzić?

Na każdej oponie znajduje się oznaczenie rozpoczynające się najczęściej od liter DOT, po których następuje ciąg 6 cyfr. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tutaj numer tygodnia w roku, w którym wyprodukowano oponę. Reszta natomiast to rok produkcji.Przykładowo DOT182024 oznacza, że oponę wyprodukowano w 18. tygodniu 2024 roku. 

Warto jednak dodać, że oznaczenie daty produkcji może także wyglądać inaczej, mogą to być np. 4 cyfry umieszczone w nawiasie, wtedy dwie pierwsze to tydzień produkcji, a pozostałe – rok.

Zimowe opony do jednośladów

Mimo, że niezbyt popularna, to jazda skuterem zimą może być przyjemnym i praktycznym sposobem na poruszanie się po mieście. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do zimowych warunków. Jednym z najważniejszych elementów tego przygotowania jest montaż zimowych opon do skutera.

Opony zimowe wykonane są z innej mieszanki gumy, która nie twardnieje w niskich temperaturach (opony letnie potrafią mocno stwardnieć już w 6 stopniach powyżej zera!). Warto więc dla własnego bezpieczeństwa wymienić opony, jeśli zimą zamierzamy jeździć skuterem

W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór zimowych opon do skuterów, szczególnie polecamy model DURO DM1305 stworzony specjalnie do poruszania się po śniegu i błocie.

Opony letnie do motorowerów

Sezon letni to idealny czas na korzystanie ze skutera. Aby czerpać z jazdy maksymalną przyjemność i zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy zadbać o odpowiednie opony. Perfekcyjne opony letnie to przede wszystkim model dopasowany do skutera, należy dokładnie dobrać rozmiar do modelu pojazdu. Dodatkowe parametry są już zależne od naszego stylu jazdy. 

W naszym sklepie posiadamy szereg opon do motorowerów dopasowanych do każdego stylu jazdy. Dla użytkowników miejskich polecamy DURO DM1097 natomiast dla fanów bezdroży najlepszym wyborem będzie KENDA K784F. Pamiętajmy jednak, że opony letnie nie nadają się do jazdy zimą

Jakie opony do skutera wybrać?

Pierwszym krokiem w doborze opon jest określenie ich typu, gdyż przy doborze będziemy kierować się tym, czy wymagane są opony dętkowe czy bezdętkowe. Następnie należy wybrać odpowiedni rozmiar opony, zgodny z zaleceniami producenta skutera. Ważnym jest również dopasowanie indeksu nośności do masy pojazdu oraz indeksu prędkości do prędkości maksymalnej naszego skutera. 

Mając już zdefiniowane te parametry możemy zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy opony do jakichś konkretnych celów, np. dynamicznej jazdy po drogach lub do pokonywania bezdroży. Jeśli nie mamy szczególnych wymagań warto wyposażyć się w opony uniwersalne takie jak KENDA K415

Kiedy wiemy już dokładnie jakiego rodzaju opon poszukujemy wystarczy tylko wyszukać odpowiednie modele, szczególnie polecamy wysokiej jakości opony do skuterów marek takich jak: Journey, Duro oraz Kenda dostępne w naszej ofercie. Są to opony perfekcyjne dla każdego rodzaju skutera, zarówno 50, 125 jak i większych maszyn.

Oprócz tego, pamiętajmy, aby w przypadku jazdy skuterem zimą, wyposażyć się w zestaw opon zimowych, które zagwarantują bezpieczeństwo jazdy podczas spadków temperatur i zaśnieżenia lub oblodzenia trasy.

Ważnym aspektem jest także odpowiednie zamontowanie opon na kołach. W jednośladach występuje rozróżnienie na opony przednie i tylne, gdyż przyjmują one na siebie innego rodzaju siły. Opona przednia bardziej przyjmuje na siebie przeciążenia wynikające z przyspieszania, tylna natomiast obciążana jest najbardziej wskutek hamowania.