Złota, polska jesień trwa już na dobre. Dni są coraz krótsze i zimniejsze a na ulicach i ogrodach pojawia się coraz więcej żółtych i brązowych liści. Stosunkowo ciepły w porównaniu do poprzednich lat przełom października i listopada jest ostatnim dzwonkiem do przeprowadzenia porządkowych prac na ogródku. W tym artykule chcielibyśmy wymienić kilka narzędzi ogrodniczych, które stanowią niezbędne wyposażenie domowego warsztatu w czasie jesieni.

Podstawa, czyli grabie i miotły

Spadające z drzew liście to dla wielu właścicieli dużych ogrodów prawdziwa zmora, a ich sprzątanie często przypomina syzyfową pracę. Trzeba pamiętać o tym, że liście nie tylko niekorzystnie wypływają na estetykę ogrodu, ale przede wszystkim mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia – zwłaszcza wtedy, gdy są śliskie po opadach deszczu.

Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Sklep internetowy MPM-24.pl jest bogaty w wytrzymałe, szerokie grabie do sprzątania liści z trawników. Wybierając grabie do liści, pamiętaj, by kupić takie, które posiadają ergonomiczną rękojeść oraz które umożliwiają wyciąganie liści także z trudno dostępnych miejsc. Twarde miotły przydadzą się natomiast do porządkowania podjazdu z liści, ziemi czy kory.

Sekatory i nożyce do gałęzi

Wśród przydatnych na jesień narzędzi ogrodniczych warto wymienić również sekatory do żywopłotu i nożyce do gałęzi. Przeprowadzanie jesiennych porządków jest dobrą okazją do tego, by nieco odświeżyć wygląd żywopłotów, krzewów i drzewek – tym bardziej, że nagie gałęzie są znacznie prostsze do usunięcia niż bogato porośnięte.

W przydomowym warsztacie warto jest mieć sekatory i nożyce do gałęzi w różnych rozmiarach. Oczywiste jest, ze małym sekatorem nie zetnie się grubych gałęzi, natomiast duże nożyce mogą być nieporęczne w przypadku małych krzewów i drzewek.

Plandeki i kaptury ochronne

Niemal w każdym ogrodzie można znaleźć rośliny i kwiaty, które nie są w pełni odporne na niskie temperatury i wiatr. Róże, hortensje czy azalie można przykryć korą, kompostem lub, ale już do iglaków potrzebne będą specjalne plandeki i kaptury ochronne. Zabezpieczą one drzewka przed utratą wilgoci. W wielu ogrodach można spotkać się także z wrzosami lub lawendą – one również wymagają okrycia na czas zimy. Tego typu rośliny najlepiej jest zabezpieczyć przy pomocy agrowłókniny, którą trzeba następnie przymocować do ziemi.

Są to oczywiście podstawowe narzędzia ogrodnicze, które kupisz w każdym sklepie internetowym. Dzięki nim niewielkim kosztem posprzątasz w ogrodzie i przygotujesz go na zimniejsze miesiące.