Każdy, kto pracuje w warsztacie, wie, jak niezbędne są klucze. Nie bez powodu zawodowcy stawiają na klucze wysokiej jakości, wykonane z wytrzymałego tworzywa, które możliwość bezproblemowego operowania narzędziem. Jednak warto, by każdy kierowca również zaopatrzył się w klucze – mogą sprawdzić się w wielu problematycznych sytuacjach. W tym artykule przyglądamy się różnym rodzajom kluczy i ich przeznaczeniu do konkretnych prac.

Klucze oczkowe

To rodzaj nieco bardziej praktyczny niż standardowe klucze płaskie. Dzieje się tak dlatego, że specjalne oczko zostało zaprojektowane z myślą o bezproblemowym odkręceniu śruby, podczas którego łeb śruby będzie odpowiednio ochrony. Pozwalają także na mocniejszy uchwyt, dzięki czemu praca ze śrubą jest łatwiejsza i wygodniejsza. Szczególnie klucze płaskowo-oczkowe sprawią, że praca ze śrubą jest efektywna. Na specjalne sytuacje z trudno dostępną śrubą odpowiednie są klucze dwustronne. Dostępne są również klucze oczkowe z grzechotką, które pomagają w stabilny sposób przykręcić lub odkręcić śrubę. Wystarczy, że wybierzemy klucz z taką ilością zębów przy grzechotce, która będzie pasować do śruby. Im więcej zębów, tym prostsza praca ze śrubą.

klucz oczkowy

Klucze nasadowe

Jedno z najczęściej wybieranych narzędzi. Jak wskazuje nazwa, są to klucze posiadające nasadkę. Specjalna nasadka musi pasować do rozmiaru śruby, dzięki czemu będziemy mogli ją obkręcić. Dziś często spotykamy zestawy kluczy nasadowych – to ułatwia pracę, zyskujemy również pewność, że zabezpieczamy się na wypadek konieczności pracy z różnymi rozmiarami śrub. Nasadka takiego klucza posiada otwór sześciokątny lub dwunastokątny.

nasadka

Klucze nastawne

Kolejny rodzaj kluczy, który warto mieć pod ręką – niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy też wyposażasz przydomowy warsztat lub garaż. Nastawne klucze mają charakterystyczne szczęki z zębami, które umożliwiają mocny uchwyt. Dzięki temu, że rozstaw tych elementów możemy regulować, klucze nastawne są wielofunkcyjne: za ich pomocą odkręcimy i przykręcimy śruby w różnych rozmiarach.

klucz nastawny

Inne rodzaje kluczy to także klucze dynamometryczne, które pozwalają na przykręcanie i odkręcanie z dużą precyzją.