Piękny ogród to doskonałe miejsce do wypoczynku czy spędzania czasu z bliskimi osobami – rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Latem organizujemy tam spotkania przy grillu, garden party albo spędzamy czas z herbatą, relaksując się po długim dniu. Aby ogród wyglądał pięknie, a rośliny rosły bujne i zdrowe, musimy odpowiednio o nie dbać. W tym artykule wyjaśniamy, jak właściwie nawadniać ogród, aby cieszył nasze oczy.

Czym jest system nawadniania ogrodu?

W skrócie jest to tak skonstruowana instalacja, że pozwala ona na efektywne nawadnianie. Przy wyborze właściwej instalacji ważne są różne czynniki: powierzchnia naszego ogrodu, rodzaje sadzonych roślin czy drzew. Istotne jest również to, czy w naszym ogrodzie znajduje się wymagający regularnego nawadniania trawnik, czy może rezygnujemy z takiej rośliny. Trawniki wymagają nieco innego poziomu regularnego nawadniania gleby niż inne kwiaty, krzewy lub drzewa. Musimy wziąć także pod uwagę różnicę pomiędzy gotową trawą a tą, którą siejemy sami.

Jak działa nawadnianie ogrodu?

Jednym z najbardziej podstawowych elementów systemu nawadniającego jest zwykły wąż ogrodowy ze spryskiwaczem. To za jego pomocą w prosty sposób zapewnimy roślinom odpowiedni poziom nawilżenia. Kolejnym elementem, który warto zaplanować w przestrzeni naszego ogrodu, są odpowiednio rozmieszczone zraszacze. Dzięki nim zaoszczędzisz czas, który trzeba by przeznaczyć na własnoręczne podlewanie wężem, a także zapewnisz roślinności regularne i równomierne nawodnienie. Możemy też zaplanować pełniejszą i bardziej złożoną instalację nawadniającą. Wtedy musimy podzielić ogród według jego powierzchni i rozplanować według sadzonych rodzajów roślin. Następnie dobieramy wysokość i rozmiar zraszaczy do danego fragmentu ogrodu. Trawnik potrzebuje specjalnych zraszaczy – są mniejsze i bardziej dyskretne, a jednocześnie dzięki temu szybko i łatwo nawadniają trawę, żeby ta rosła bujna i zielona.

Aby stworzyć odpowiedni system nawadniający ogród, możemy skorzystać z ofert sklepów ogrodniczych czy marketów technicznych, w których asortymencie znajdują się różne elementy przydatne do zainstalowania systemu nawadniającego.