Posiadacze ogrodów mogą cieszyć się bliskim kontaktem z naturą. Ogród to doskonałe miejsce do wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi, zabawy dzieci i wielu innych aktywności. Jednak aby móc cieszyć się pięknym ogrodem, należy o niego dbać. Jedną z czynności, która poprawia stan ziemi i roślinności w ogrodzie, jest nawadnianie. Jaki jest jego cel i jak je skutecznie przeprowadzić?

Czym jest nawadnianie ogrodu?

Najprostsze wyjaśnienie brzmi – jest ono możliwe po zamontowaniu systemu, który będzie dosłownie nawadniał ogród i dbał o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Bez wody nie ma bujnych roślin, a sucha ziemia nie obrodzi zielonymi liśćmi i gęstą trawą. Niezależnie od tego, czy mamy ogród kwiatowy, rabatki z warzywami czy też duży trawnik, nawadnianie pomoże w pielęgnacji ogrodu i utrzymaniu go w dobrym stanie. Aby skutecznie nawadniać ogród, musimy wykonać dokładny plan i zamontować instalację pozwalającą na doprowadzanie wody.

Jakie narzędzia przydają się w procesie nawadniania?

Na rynku dostępny jest bogaty wybór narzędzi, elementów instalacji i dodatków służących nawadnianiu. Podstawowa rzecz, która może znacznie pomóc w utrzymaniu roślin, to spryskiwacz ciśnieniowy. Pozwala on na doraźne i ręczne spryskiwanie roślin – niektóre liście potrzebują nie tylko nawadniania korzeni, ale także spryskiwania liści. Wtedy wszystkie rośliny, które łatwo ulegają oparzeniu w kontakcie z ostrym słońcem, będą rosnąć prawidłowo. Kiedy zamontujemy już pełen system instalacji do nawadniania, przydatny będzie zraszacz. Możemy zamontować go do węża ogrodowego. Dostępne są różne zraszacze – te pistoletowe mają kilka wariantów, takich jak zraszacz 7- czy 9-funkcyjny, zraszacz w zestawie ze złączkami czy zraszacz pistoletowy prosty. Możesz także zdecydować się na zraszacz prosty dwumateriałowy.
zraszacz

Jak wygląda zakładanie instalacji nawadniającej w ogrodzie?

W tym celu należy wykonać mapę instalacji – warto zgłosić się do specjalisty, który rozrysuje odpowiedni plan. Możemy wybierać pomiędzy systemem automatycznym nawadniania lub ręcznym. Dobrze zaplanowane nawadnianie zaowocuje pięknym ogrodem.
opryskiwacz