Jeżeli po raz pierwszy będziesz posiadaczem przydomowego warsztatu, musisz go odpowiednio wyposażyć. Mieszkańcy bloków być może mają dostęp do warsztatu w piwnicy, z kolei właściciele domów mogą zadecydować o wybudowaniu garażu lub przydomowego warsztatu według własnych potrzeb. Nie wiesz od czego zacząć wyposażanie takiego miejsca? W naszym artykule znajdziesz kilka cennych porad i wskazówek, które przydadzą się podczas wizyty w sklepie z narzędziami. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe narzędzia do skrzynki z narzędziami

Takiego elementu wyposażenia nie może zabraknąć w żadnym przydomowym warsztacie. Dobrze wyposażona skrzynka powinna zawierać takie narzędzia jak:

  • Młotek – z pewnością masz go u siebie w domu lub mieszkaniu nawet jeśli nie posiadasz jeszcze własnego garażu. Młotek jest absolutnie niezbędny, każdy z nas czasem musi wbić wkręt czy kołek. Warto wybrać różne rozmiary młotków, aby ubezpieczyć się na różne ewentualności.
młotek
  • Klucze – jeżeli szukasz jak najbardziej uniwersalnych i wielofunkcyjnych narzędzi, polecamy klucz nastawny. Istnieje bowiem możliwość dopasowania go do różnych rozmiarów wkrętów. Jeżeli jednak chcesz zapewnić sobie możliwość odkręcenia i dokręcenia nie tylko śrub, ale nawet rur, klucz nastawny poradzi sobie również w takiej sytuacji. Wśród kluczy nastawnych wyróżniamy bowiem te angielskie, francuskie i inne. Warto jednak zainwestować także w zestaw kluczy płasko-oczkowych, aby ubezpieczyć się na sytuację, w której masz do czynienia z niestandardowymi wkrętami i śrubami.
klucze zestaw
  • Kombinerki – niezbędne we wszystkich sytuacjach, w których potrzebna jest większa siła nacisku. Kombinerki nie raz ułatwiają dociskanie i dokręcanie, powszechnie funkcjonują również jako przecinaki do przewodów i kabli, są niezbędne aby wykonać tę czynność w sposób bezpieczny i precyzyjny. Przydają się do wszelkiego rodzaju prac przy elektryce i hydraulice.
szczypce
  • Wkrętaki i śrubokręty – warto wybrać kilka podstawowych rodzajów, jak wkrętak do śrub krzyżowych, płaskich, a także wkrętaków TORX i HEX.
wkrętaki

Pozostałe narzędzia i elementy wyposażenia

Trudno wyobrazić sobie warsztat bez dobrze przygotowanego miejsca do pracy. Musisz więc wybrać stół odpowiedniej wielkości, aby wygodnie wykonywać wszystkie naprawy i inne prace majsterkowicza.

Wśród innych narzędzi, w które warto zaopatrzyć swój warsztat znajduje się na przykład warsztatowa piła, która pomoże przeciąć materiały zbyt twarde dla innych narzędzi.

Warto także zaopatrzyć się w różnorakie przyrządy miernicze, takie jak specjalne miary, suwmiarki i poziomice. W dobrym warsztacie przydomowym nie może zabraknąć również latarek.