Narząd wzroku jest niezwykle ważny – uszkodzenie oczu często skutkuje trwałymi konsekwencjami. Mogą one utrudnić życie codzienne i na zawsze wykluczyć nas z wykonywania danego zawodu. Nie warto oszczędzać na akcesoriach ochrony wzroku. Jak odpowiednio zadbać o oczy?

Okulary ochronne – jakie wybrać

Najważniejszym elementem, który pozwala ochronić wzrok przed szkodliwym działaniem różnorodnych czynników są okulary. Szczególnie istotne jest to podczas wykonywania prac związanych z obróbką drewna oraz metali. Odpowiednie okulary będą zabezpieczeniem przed pyłkami oraz odpryskami. Ważne jest, aby dobrać okulary, które będą dobrze się trzymały i nie zsuną się podczas wykonywania pracy. Powinny być odporne na uderzenia cząsteczek. Dodatkowym atutem będą filtry, zabezpieczające na przykład przed nanofioletem. Dla osób w ciągłym ruchu, wymagających ochrony bardzo szczelnej i dokładnej, poleca się okulary zakładane na gumkę, które zabezpieczają oczy i wszelkie przestrzenie, przez które mogłyby dostać się do nich drobinki materiałów. W przypadku zabudowanych okularów warto zadbać o otwory wentylujące. Podczas prac wykonywanych w dużym naświetleniu bezcenny okaże się model wyposażony w przyciemniane szybki chroniące przed światłem UV. Natomiast pomocne przy pracy w ciemnych warunkach będą okulary o żółtych soczewkach. Podczas wyboru okularów warto zwracać uwagę na oznaczenia i certyfikaty. Nie powinno się decydować na okulary, które nie posiadają oznaczenia CE, które poświadcza, iż dane okulary spełniają normy unijne. W naszym sklepie znajdą Państwo różnorodne okulary ochronne przydatne podczas wykonywania różnorodnych prac. Posiadamy ich różne rodzaje – zarówno dla osób pracujących w ciemnych, jak i jasnych warunkach, dla ludzi wykonujących prace budowlane, rzemieślnicze oraz produkcyjne.

Jak dbać o wzrok?

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym oczy będą mniej zmęczone. Najważniejsze jest regularne mruganie. Zbyt długa obserwacja jednego punktu bez mrugania wysusza oko i powoduje jego podrażnienie. Warto od czasu do czasu robić przerwy w pracy i wykonywać proste ćwiczenia relaksujące wzrok. Jednym z nich jest patrzenie na zmianę na punkt znajdujący się blisko nas i daleko. Takie ćwiczenie poleca się osobom, których oczy przez długi czas skupione są w jednym miejscu. Warto pomyśleć także o kroplach nawilżających. Jeśli trudno jest zmusić się do częstszego mrugania, to krople wesprą nawilżanie oczu i przyniosą ulgę.